HaberlerGündemAli Erbaş: Görevimiz, Kur’an tercümeleri ile ilgili örnek bir çalışmayı ortaya koymaktır

Ali Erbaş: Görevimiz, Kur’an tercümeleri ile ilgili örnek bir çalışmayı ortaya koymaktır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Meallerde Geliştirilmeye Açık Alanlar Çalıştayı”nın kapanış oturumuna katıldı.

Ali Erbaş: Görevimiz, Kur’an tercümeleri ile ilgili örnek bir çalışmayı ortaya koymaktır

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından Kur’an-ı Kerim meallerinin geliştirilmesi ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yeni bir Kur’an-ı Kerim meali hazırlamak amacıyla çevrim içi olarak düzenlenen çalıştayın kapanış oturumunda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Günümüz insanının aklına, kalbine, idrakine hitap eden bir meal çalışmasına çok ihtiyaç var.”  dedi.

Erbaş, “Bu tebliğ ve müzakerelerden çok faydalı sonuçlar çıkacağını ümit ediyorum. En kısa zamanda bu yoğun çalışmaların neticesini görmeyi arzu ediyorum.” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, çalıştay boyunca ideal bir meal hazırlığına dair derinlikli ve çok yönlü sunumlar yapıldığına değinerek, “Günümüz insanı Kur’an’ın mesajları ile ilişkisini önemli oranda mealler üzerinden kuruyor. Dolayısıyla bugün mevcut meallerin ötesinde, okuyucuya Kur’an-ı Hakim’in mesajlarını doğru ve anlaşılabilir bir yöntemle, akıcı ve yormayan bir üslupla, meal kavramının malül olduğu anlam kaybını mümkün mertebe en aza indirecek şekilde bir çalışma elzem hale gelmiştir.” dedi.

Bugün sayıları yüzlerle ifade edilen meal-tercüme eserlerin bulunduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Bugün Diyanet İşleri Başkanlığımıza, İlahiyat ve İslami İlimler fakültelerimize düşen görev, Kur’an tercümeleri ile ilgili örnek bir çalışmayı ortaya koymaktır. Bu çalışma, aynı zamanda şimdiden bundan sonra yapılacak bütün meal çalışmaları için her açıdan bir standart oluşturacak, nitelik zemini haline gelecek ve rehberlik edecek düzeyde olmalıdır.

İsterim ki bir meal çalışmasında Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve bu alanla ilgili ülkemizdeki tüm akademik çalışmaların birikimden istifade edilsin. Bu konuda ülkemizin birikimi gerçekten memnuniyet verici durumdadır.” İfadelerine yer verdi.

Eserlerin emek verildiği oranda kalıcı olacağını ve asırlara iz bırakacak bir çalışmanın büyük emek isteyeceğini belirten Erbaş, bunun için de yeterli zaman ve süreç yönetiminin önemli olduğu değerlendirmesinde bulundu ve konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu duygu ve düşüncelerle, yapılan bu çalışmayı çok önemli ve değerli bulduğumu, Başkanlık olarak tüm imkanlarımızla destekleyeceğimizi tekrar ifade ederek, emeği geçen, tebliğleriyle, müzakereleri ile bu en hayırlı çalışmaya, en hayırlı müzakereye katkı sunan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Rabbim yar, yardımcımız olsun.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER