HaberlerGündemAktif Eğitim Sen: Okul müdürlerinin yüzde 81'i Eğitim Bir Sen'li

Aktif Eğitim Sen: Okul müdürlerinin yüzde 81'i Eğitim Bir Sen'li

Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, MEB'in okul ve kurum müdürlerini değerlendirme sistemi ve sendikal dağılım oranlarının pek çok haksızlığa sebep olduğunu söyledi. Dershaneler yasası olarak bilinen MEB Yasası ile pek çok olumsuz uygulamaya ek olarak, 12 Haziran tarihi itibarıyla 4 yıl ve üstü görev yapmış okul ve kurum yöneticilerinin görevlerinin, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın sona erdiğini ve yöneticiliklerin, müktesep hak olmaktan çıkarılarak 4 yılda bir yenilenecek geçici g

Aktif Eğitim Sen: Okul müdürlerinin yüzde 81'i Eğitim Bir Sen'li
Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, MEB'in okul ve kurum müdürlerini değerlendirme sistemi ve sendikal dağılım oranlarının pek çok haksızlığa sebep olduğunu söyledi. Dershaneler yasası olarak bilinen MEB Yasası ile pek çok olumsuz uygulamaya ek olarak, 12 Haziran tarihi itibarıyla 4 yıl ve üstü görev yapmış okul ve kurum yöneticilerinin görevlerinin, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın sona erdiğini ve yöneticiliklerin, müktesep hak olmaktan çıkarılarak 4 yılda bir yenilenecek geçici görevler haline getirildiğini anlatan Bahçe, 10 Haziran 2014 tarihinde boşalan yaklaşık 16 bin yöneticilik pozisyonuna nasıl atama yapılacağına dair yönetmelik yayımlandığını hatırlattı.

Bazı sendikaların müdürlükleri adeta pazarladığını aktaran Bahçe, “Bugün siyasi ve sendikal bazı kurumların, illegal yol ve yöntemlerle illerde müdürlük pazarladıkları, dağıttıkları, mevcut müdürleri kendilerini desteklemeye zorladıkları, başka sendikalara üye olanları, sendikasını değiştirmezse müdürlüğünü elinden almakla tehdit ettikleri, eğitim kamuoyunun ve adı geçen illegal eylemlerin faillerinin malumudur. Ülke geneli tüm illerde okul müdürlerinin değerlendirme sonuçlarını tespit etmek üzere isim isim yaptığımız çalışmaya göre yaklaşık 16 bin okul müdürü, 4 yıl ve daha fazla müdürlük yaptığı için değerlendirmeye alındı. Bunlardan yaklaşık 9 bin kişi, 75 ve üstü puan alarak yeniden müdür olma hakkı elde ederken yaklaşık 7 bin kişi, kendilerine 75 ve üstü puan verilmeyerek yeniden müdür olma hakları ellerinden alındı.” dedi.

Sendikal dağılımda her şeyin açıkça ortaya çıktığını belirten Osman Bahçe, “Yeniden müdür olma hakkı elde edenlerin sendikal dağılımlarına baktığımızda, bilgilerine ulaştığımız 8 bin 705 kişinin yüzde 81’i hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen, yüzde 9 Türk Eğitim Sen, yüzde 4 Eğitim Sen, yüzde 1 Eğitim İş, yüzde 1 Aktif Eğitim Sen üyesi ve yüzde 4 sendikasız müdürlerden olduğu görülmektedir. Sonuç, eğitim kamuoyu için sürpriz olmadı, çünkü MEB Yasası'yla görevden alınan ilçe müdürlerinin yerine, bal tutan parmağını yalar hesabı genelde hükümete yakın sendikanın şube yöneticileri ve üyeleri atanmış, ilgili sendikanın yöneticileri, değerlendirmeye tâbi tüm okul müdürlerini ziyaret ederek kendi sendikalarına üye olma konusunda telkin ve müdürlüğünün elinden alınabileceği yönünde tehditlerde bulunmuşlardır.” dedi. Bu durumda hukuksuzluğun apaçık aykırı olduğunu belirten Bahçe, “Mağdurlar, MEB Yasası'yla 12 Haziran 2014 günü ikinci işleme gerek kalmadan müdürlüğünün elinden alınmasını mahkemeye taşımalıdır. Aksi halde Anayasa Mahkemesi yasayı iptal etse bile kararları geriye işlemediği için hakkını arayamayacaklardır. Dava dosyası, en geç 5 Eylül 2014 tarihinde mahkemeye sunulmalıdır. Gerekli bir işlem de yeniden müdür olmalarını engelleyen illegal değerlendirme formundaki yanlı değerlendirmeyi, 22 Ekim 2014 tarihinden önce mahkemeye taşımalıdır.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER