HaberlerGündemAklın İbadeti: Tefekkür

Aklın İbadeti: Tefekkür

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen hutbe konusu "Aklın ibadeti: Tefekkür" konusu oldu.

Aklın İbadeti: Tefekkür

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırlaanan ve Türkiye genelindeki tüm camilarde okunan bu haftaki Cuma hutbesinin konusu "Aklın ibadeti: Tefekkür" oldu.

"Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, sen ne yücesin! Bizi cehennem azabından koru! (Âl-i İmrân, 3/191)" ayeti kerimesi ile başlanan hutbede şu ifadelere yer verildi:

"Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: 'Onlar, ayaktayken, otururken ve yatarken daima Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışını düşünür ve şöyle derler: 'Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, sen ne yücesin! Bizi cehennem azabından koru!'

Cenâb-ı Hakkın insana lütfettiği en büyük nimetlerden biri de akıldır. Akıl; hakkı batıldan, doğruyu yanlıştan, faydalı olanı zararlıdan ayırt etmemiz için bize ihsan edilmiş üstün bir meziyettir. İnsan, bu sayede Allah’ın ayetlerini kavrayıp hayatına anlam kazandırır. Kötülükten sakınıp iyiliğe yönelir. Eğer aklını güzel işlerde kullanırsa ahirette büyük mükâfata erer. Ama aklıyla fenalık planlarsa sonu hüsran olur.

Aklın meyvesi ise tefekkürdür. Tefekkür, gerçeği anlamak ve doğru davranmak için emek verip düşünmektir. Bizler tefekkür ederek yaratılış gayemizi, Allah’a kulluğun önemini, vaktin kıymetini ve salih amelin değerini idrak ederiz. Kâinattaki eşsiz dengenin ve sayısız nimetin farkına varırız. Göklerin ve yerin, dağların ve denizlerin, ay ve güneşin, bilinen ve bilinmeyen nice güzelliklerin yaratılışındaki hikmeti kavrarız. Tefekkür sayesinde olaylara ibret nazarıyla bakar, ders çıkarır, payımıza düşen sorumluluğu alırız.

Sevgili Peygamberimiz (Salallahu Aleyhi Vesellem) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: 'Akıllı kişi, nefsine hâkim olan ve ölümden sonrası için çalışandır.'

Ne mutlu, aklını erdemli bir insan ve hakikatli bir kul olma yolunda Cenâb-ı Hakkın rızasını kazanmaya vesile kılanlara! Dünyayı ahiretin tarlası olarak görüp ebedi hayat için bugünden hazırlık yapanlara!"

İLGİLİ HABERLER

Şanlıurfa'da bir eve silahlı saldırı Şanlıurfa'da bir eve silahlı saldırıİkinci cemreye rağmen hava sıcaklığı eksi 18 derece olarak Ağrı'da ölçüldüİkinci cemreye rağmen hava sıcaklığı eksi 18 derece olarak Ağrı'da ölçüldüEğitim-Bir-Sen Batman: "28 Şubat, tarihimize geçmiş kara bir lekedir"Eğitim-Bir-Sen Batman: "28 Şubat, tarihimize geçmiş kara bir lekedir"Van'da temizlik seferberliğiVan'da temizlik seferberliğiTürkiye’ye yasa dışı yollardan girmeye çalışan 3 kişi yakalandıTürkiye’ye yasa dışı yollardan girmeye çalışan 3 kişi yakalandı
SIRADAKİ HABER