HaberlerGündemAkekmekçi: Hak hukuk ihlali yapan tetikçiler hak ettiklerini bulacaktır

Akekmekçi: Hak hukuk ihlali yapan tetikçiler hak ettiklerini bulacaktır

Türk Eğitim-Sen Bafra İlçe Başkanı İbrahim Akekmekçi, "Okul yöneticilerinin değerlendirilmesindeki adaletsizlik ve hukuksuzluk aşikar olarak ortadadır. Hak hukuk ihlali yapan tetikçiler hak ettiklerini bulacaktır." dedi.

Akekmekçi: Hak hukuk ihlali yapan tetikçiler hak ettiklerini bulacaktır
Türk Eğitim-Sen Bafra İlçe Başkanı İbrahim Akekmekçi, "Okul yöneticilerinin değerlendirilmesindeki adaletsizlik ve hukuksuzluk aşikar olarak ortadadır. Hak hukuk ihlali yapan tetikçiler hak ettiklerini bulacaktır." dedi.

Türk Eğitim-Sen Bafra İlçe Başkanı İbrahim Akekmekçi, sendika binasında son günlerde müdür kıyımları hakkında basın açıklaması yaptı. Akekmekçi, "Okul müdürlerinin değerlendirme süreci sonrasında puanlar açıklandı. Bilindiği üzere yeni yönetmelikle görev süresi uzatılacak müdürler için değerlendirmeye etki eden puanlar çok önemliydi. Müdürler okul içi değerlendirmeden 40 puan (öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirildi); ilçe mili eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, değerlendirmesinden 60 puanla (ilçe milli eğitim müdürünün değerlendirmesi 25 puan, insan kaynaklarından sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 20 puan, eğitim kurumundan sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 15 puan) değerlendirilmektedir. Böyle bir değerlendirmenin büyük bir hata olacağını, öğretmenlerin, öğrencinin, velinin sadece göstermelik etkisinin olacağını, asıl değerlendirmeyi büyük bir kısmının hak ederek o makamlara gelmediğini bildiğimiz siyasetin ve yandaş bürokrasinin kumandası altında olan kişilerin yapacağını açıklamıştık. Nitekim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük." açıklamasında bulundu.

Bafra’da değerlendirmeye giren 44 okul müdüründen 75 ve üzeri 22 okul müdürünün alabildiğini hatırlatan Akekmekçi, açıklamasında şunları dile getirdi: "Bunlardan sadece 3 tane Türk Eğitim-Sen üyesi müdür başarılı görülmüştür. Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, iktidara yakın duran, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puanlar verildiği görülmektedir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara şayet yandaş ise ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır. 20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır."

Okullarda bir müdürün öğretmen ve ya memur hakkında sicil varakası doldurabilmesi için bile en az 6 ay birlikte çalışma şartı aranırken 2 -3 aydır şube müdürlüğü koltuğunda oturanların, bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan neye göre değerlendirme yaptığını soran Akekmekçi, şu eleştirilerde bulundu: "Çok açık söylüyoruz ki değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür. İlçe MEB’e yeni atanan şube müdürüne sorduğumuzda okul müdürlerini tanımadığını ifade etti. Tanımaması da gayet normal iken sayın İlçe Milli Eğitim Müdürü hem personel şube müdürlüğünü, hem de okulların bağlı bulunduğu şube müdürlüğünü bu kişide toplayarak 35 puanı bir kişiye kullandırmıştır. Ayrıca mülakatla yeni atanan şube müdürlerinin ise neredeyse tamamı Danıştay kararı ile şube müdürlükleri düşmüş kişilerden oluşmaktadır. Bu kişiler müdürlere nasıl puan verebilmiştir."

Ülke genelindeki değerlendirmeler ise tam bir rezalet olduğunun görüleceğini kaydeden Akekmekçi, şu örnekleri verdi: "Karabük'te ölmüş okul müdürümüze 100 tam puan verenler, Kilis'te ve Artvin’de belediyede çalışan (Bld. Bşk. Yrd. olmuş; diğeri İnsan Kaynakları ve Eğitimi Müdürü olmuş) okul müdürlüğünden ayrılmış kişilere verilen usulsüz yüksek müdürlük puanları, usulsüzlükleri yüzünden soruşturma sonucunda vali kararıyla başka okula sürgün edilen müdüre verilen yüksek puanlar, yandaş öğretmene okul müdürü diye sıralamada puan verenler; birçok vakıadan sadece birkaç tanesidir."

28 Şubat sürecini mumla aratan bu baskı ve sindirme döneminin de er geç tarihte bir kara leke olarak yerini alacağını ifade eden Akekmekçi, "Bulundukları her ortamda kul hakkı, adalet ve mazlum edebiyatı yapan zihniyetin nasıl Yezidi bir zihniyete sahip olduğu gün gibi ortaya çıkmıştır. Buradan haysiyetini satmayan onurlu ve dik duran idarecilere sesleniyoruz. Size ahlaksız teklifte bulundular, tehdit ettiler ancak siz onur ve haysiyetinizi satmadınız bugün mağlup gibi gözükseniz de kul katında da Allah katında da galip olan sizlersiniz. Hukuki mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Hayatlarının her anı güce yamanarak geçen kubur faresi zihniyet er geç mağlup olacaktır." ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim-Sen Bafra İlçe Başkanı İbrahim Akekmekçi, gerekçesi olmadan verilen her puanın hukuka aykırı olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu noktada yapılan değerlendirmede görev süresi uzatılmayan okul müdürlerimiz, haklarını hukuk önünde aramalıdır. Sendikamız da bu konuda her türlü hukuki desteği sağlayacaktır. Ayrıca Türk Eğitim-Sen’in eylemlilik süreci de devam edecektir. Gerekirse Türkiye’yi eylem alanına çevireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız. Tetikçilik yaptığı bilinen kişiler hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunacağız."

Sendika binasında yapılan basın açıklamasından sonra haksızlığa uğraya müdürler, Türk Eğitim-Sen Bafra Şube Başkanı İbrahim Akekmekçi ile birlikte Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek problemlerini anlattı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER