HaberlerGündemAkdeniz Belediyesi 4'üncü Sanat Park Etkinliği Başladı

Akdeniz Belediyesi 4'üncü Sanat Park Etkinliği Başladı

Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, 'Sanat Park' etkinlikleri başladı.

Akdeniz Belediyesi 4'üncü Sanat Park Etkinliği Başladı
Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, 'Sanat Park' etkinlikleri başladı.

Bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen etkinliklerin Sanat Park'ta düzenlenen açılışına, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri, Mersin’de yaşayan sanatçı, yazar ve aydınlar ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Açılışta konuşan Başkan Türk, İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’ndaki doğa ve ağaç kesimlerine karşı direnen ve aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sanatçılar ve 100’e yakın vatandaşın yaralandığı polis müdahalesini kınadı. Doğanın ve ekolojik çevrenin rant odaklarına peşkeş çekildiğini iddia eden Türk, “Doğayı, ekolojiyi, ülkesini seven insanlar, biber gazıyla, tazyikli suyla tartaklanmaktadır. İnsanlıktan, çağdaşlıktan, doğayı korumaktan anladığınız bu mudur? İnsanlara yapılan bu eziyet, hangi hukuka ve adalete sığmaktadır? Bırakın insanlar o ağaçlar arasında nefes alsınlar” dedi.

Mersin’de de Metropol Miting Alanı’nın yeşil alan ve orman olarak korunup kullanılmasını istediklerini kaydeden Türk, ancak bir süre sonra alanın üzerinde onlarca katlı adliye binasının yükseldiğini ve Mersinlilerin, kent ormanı olabilecek, kente nefes aldırabilecek bir yeşil varlıktan mahrum bırakıldığını savundu.

Daha sonra Sanat Park etkinlikleriyle ilgili değerlendirme yapan Türk, Mersin’in, ilk yıldan itibaren bugün başlayan 'Sanat Park' etkinliklerine sahip çıktığını söyledi. Sanat Park’ta organize edilen etkinliklere katılımın her geçen yıl arttığına dikkat çeken Türk, “Halkımız, kendi bağrından çıkan sanatçılarını yalnız bırakmadı. Bu tablo bizleri son derece mutlu ediyor. Sanatın yozlaştırılmaya, sanatçıların sindirilmeye çalışıldığı bu dönemde her etkinlik, sanat adına bir haykırış anlamına geliyor. Bizler, sanatı dar kalıplara sığdırmaya, sanatçıyı susturmaya çalışanlara karşı, sanat camiasıyla birlikte omuz omuza mücadele vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

"Her toplum, kendi değerlerine, kendi diline, kendi kültürüyle yoğrulan eserlere ve sanatçılarına sahip çıkmalıdır” diyen Türk, bu anlamda Sanat Park etkinliğini çok önemsediklerini vurgulayarak, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik, Mersin Devlet Opera ve Bale sanatçılarının yerli ve yabancı müziklerden oluşan dinletisi ile sürdü. Parkın farklı noktalarındaki sergilerin açılışının ardından kokteyl verildi.

İLGİLİ HABERLER

Ağrı'da kilolarca kaçak tütün ve mamulü ele geçirildiAğrı'da kilolarca kaçak tütün ve mamulü ele geçirildiVan'da İl Koordinasyon Kurulu 2021 yılı birinci dönem toplantısını gerçekleştirdiVan'da İl Koordinasyon Kurulu 2021 yılı birinci dönem toplantısını gerçekleştirdiKışın soğuğunda evlat nöbeti devam ediyorKışın soğuğunda evlat nöbeti devam ediyorElâzığ İl Sağlık Müdürlüğü Covid-19 aşı bilgilendirme masası kurduElâzığ İl Sağlık Müdürlüğü Covid-19 aşı bilgilendirme masası kurduAdıyaman'da kapalı köy yollarını açma çalışmaları devam ediyorAdıyaman'da kapalı köy yollarını açma çalışmaları devam ediyor
SIRADAKİ HABER