HaberlerGündemAkdamar Kilisesi'nde ayin eylülün ilk haftasında olacak

Akdamar Kilisesi'nde ayin eylülün ilk haftasında olacak

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Adası'ndaki Akdamar Kilisesi’nde eylül ayının ikinci haftasında Ermeniler tarafından yapılan dini ayinin bu yıl bir hafta erken yapılacağını söyledi.

Akdamar Kilisesi'nde ayin eylülün ilk haftasında olacak
Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Adası'ndaki Akdamar Kilisesi’nde eylül ayının ikinci haftasında Ermeniler tarafından yapılan dini ayinin bu yıl bir hafta erken yapılacağını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, İstanbul Ermeni Patriği tarafından ayinin bu yıl bir hafta erken yapılması için bir talepleri olduğunu hatırlattı. Aktuğ, "Ayin ile ilgili ağustos ayının ilk haftasında vali yardımcımız başkanlığında, ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerimizle bir araya geldik. Yapılacak çalışmaları değerlendirdik. Önceki yıl yapılanları göz önüne aldık, eksikliklerimizi, giderilmesi gerekenleri masaya yatırdık. Bu yıl diğer yıllara nazaran sadece tek bir değişiklik yapılacak. 2010 yılından bu yana Akdamar Adası’nda yapılan ayin, genelde protokol gereği eylül ayının ikinci pazarı olarak belirlenmiş, yıllardır eylül ayının ikinci pazarında ayin yapılmaktaydı. Bu yıl İstanbul Ermeni Patriği ayinin bir hafta önceye alınması yönünde bir talepleri oldu. Biz de üst kademelerimizle görüştükten sonra bizden yana herhangi bir sakıncanın olmadığını kendilerine bildirdik." dedi.

Ayine katılımın çözüm sürecinden dolayı daha fazla olmasını beklediklerini aktaran Aktuğ, "Çünkü barış sürecinin 6 aylık istatistikî bilgilerine bakılırsa, önceki 6 aylarda 230’ları bulan rakam, bu yıl 400’ün üzerinde. Geçen yıl adaya gelen yerli ve yabancı turist sayımız 4 bin civarında. Bu yıl biz 4 binin üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Temennim bu yıl gelecek misafirlerimizin sayısı önceki yıllara göre çok daha fazla olacaktır." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Millî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiMillî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangınıMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangını
SIRADAKİ HABER