HaberlerGündemAkîka ve adak kurbanlarında bulunmaması gereken kusurlar nelerdir?

Akîka ve adak kurbanlarında bulunmaması gereken kusurlar nelerdir?

Fetva Kurulu, Kurban Bayramı'nda kesilen büyük ve küçükbaş hayvanlarda bulunması gereken "yaş sınırı ve ayıplardan beri olma" şartının akîka ve adak kurbanı için de geçerli olduğunu belirtti.

Akîka ve adak kurbanlarında bulunmaması gereken kusurlar nelerdir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, " Akîka ve adak kurbanlarında bulunmaması gereken kusurlar nelerdir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Kurban Bayramı'nda kesilen büyük ve küçükbaş hayvanlarda bulunması gereken 'yaş sınırı ve ayıplardan beri olma' şartı akîka ve adak kurbanı için de geçerlidir (İbnü'n-Nakîb, Ümdetü's-Sâlik s.197). Dolayısıyla iki yaşından küçük inek ve keçi ya da bir yaşından küçük koyun adak ve akîka kurbanı olmaz. Hanefi mezhebine göre bir yaşındaki keçi ve -semiz olması şartıyla- altı aylık koyun kurban olarak kesilebilir (Zuhâyli, Mevsûatü'l-Fıkhı'l-İslamî III, 614). Yine kurbanın geçerli olabilmesi için hayvanın birtakım kusurlardan beri olması gerekir. Fıkıh kitaplarında, bu kusurlar detaylı bir şekilde izah edilmiştir. Ancak Efendimiz (aleyhissalatu vesselam), temel olarak bulunmaması gereken kusurları şu şekilde izah etmiştir: Dört hayvanın kurban edilmesi caiz değildir: Belirgin şekilde bir gözü kör olan, belirgin şekilde hasta olan, bir ayağı topal olan ve de kemiğinde ilik kalmayacak şekilde zayıf olan hayvanlar (Ebu Dâvud, Edâhî 5, No: 2802)."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER