HaberlerGündemAile yapısını korumaya yönelik proje hayata geçiriliyor

Aile yapısını korumaya yönelik proje hayata geçiriliyor

Toplumun temel taşı olan aile yapısını korumak ve var olan sıkıntılara kalıcı çözümler bulmak adına “Aileler Üniversitede Projesi” hayata geçirilecek.

Aile yapısını korumaya yönelik proje hayata geçiriliyor

Bu kapsamda Üsküdar Üniversitesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında “Bilinçli Birey, Sağlıklı Aile, Güçlü Toplum” sloganıyla, aile içi koruyucu, önleyici ve rehabilite edici faaliyetleri içeren sosyal inovasyon projesi “Aileler Üniversitede Projesi” için işbirliği protokolü imzalandı.

Üsküdar Üniversitesi, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Beyin Hastanesi paydaşlığında yürütülecek proje kapsamında çeşitli eğitimler verilecek.

Video konferans yöntemi ile imzalanan protokol töreninde konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye geneli ve Gaziantep özeline bakıldığında bir sosyal restorasyon ihtiyacı olduğunu söyledi.

Vali Gül, “Meselelerin hangi konuda olursa olsun içine girildiğinde iki konuda birleşiyor. Birincisi eğitimsizlik, ikincisi aile yapısının zayıf olması. Dolayısıyla ailenin güçlendirilmesi ile ilgili bu iki köklü kurumun birlikte yaptığı çalışmalar, paydaşların vereceği desteklerle Türkiye’ye örnek bir çalışma olmuş olacak. Yapılacak çalışmalarda her zaman destek olacağız.” dedi.

“Aile güven alanı olması lazım”

Üsküdar Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan da şunları söyledi: “Bu projeye ihtiyaç duymamızın nedeni, son sığınak ailenin korunma ihtiyacının doğmasıdır. Sosyal yapının zayıflaması ile aile normları devreye girer. Bir ailenin çocuğu nasıl yetiştirip toplumu nasıl dizayn edileceğini burada öğrenilir. 1990 sonrası nesil dijital bir nesil. İnsanlığın hiç karşılaşmadığı şekilde televizyon, akıllı telefon evin açık kapısı oldu. Çocuklar yaşına uymayan birçok bilgi ile erken yaşta karşılaşıyor. Ailenin yapısı da bundan zarar görüyor. Eskiden sevgi yuvası olan aile şimdi güven yuvasına dönüşüyor. Aile güven alanı olması lazım. Bu ortamın bozulması ve zarar görmesi devamlı gerilim yaratıyor. Bu da olumsuzluklara neden oluyor.”

“Aileyi koruyamazsak milletin refahını koruyamayız”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, “Bizi biz yapan değerlere baktığımız yerde ilk akla gelen aile ve aile değerleridir. Aileyi korumamız lazım. Aileyi koruyamazsak milletin refahını koruyamayız. Bu kurum çok nazik ve özel bir kurum. Gelecek birçok tehlikeye karşı aile yapısını korumak zorundayız. Mevcut çalışmalarımızı bir üste taşıyıp güçlü aile ile çalışmaya ihtiyacımız var. Ne kadar çok aileye dokunur, ne kadar sağlıklı bir şekilde korursak bu toplumun geleceğini korumuş olacağız. Daha sağlıklı bir Gaziantep ve Türkiye’yi inşa etmiş olacağız.  Fatih Sultan Mehmet Han’ın çok güzel bir sözü var. ‘Şehri imar ederken nesli ihmal edemezsiniz. İmar ettiğiniz şehri ihmal ettiğiniz nesil yok eder’ diyor. Bizim için en önemli şey neslin imarı ve geleceğe hazırlanmasıdır.” diye konuştu.

Gaziantep Aile Destek Merkezi’ni de kurduklarını anımsatan Şahin, merkez sayesinde binlerce çiftin boşanmaktan vazgeçtiğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER