HaberlerGündemAHİKA, köylere 542 bin lira destek verdi

AHİKA, köylere 542 bin lira destek verdi

Kırıkkale İl Özel İdaresi'nin köyler için hazırladığı 'Güneşten gelen su' isimli projeye, Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) 542 bin lira destek verdi.

AHİKA, köylere 542 bin lira destek verdi
Kırıkkale İl Özel İdaresi'nin köyler için hazırladığı 'Güneşten gelen su' isimli projeye, Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) 542 bin lira destek verdi.

    Ahiler Kalkınma Ajansı'nın 2012 yılı Küçük Ölçekli Mali Destek Programı'na sunulan 'Güneşten gelen su' adlı projeye ait sözleşme imzalandı.

    Proje hakkında bilgiler veren Kırıkkale Valisi Ali Kolat, 'Güneşten gelen su' adlı projeye ile köylülerin cebinde içme suyu için ödenen elektrik parasının artık çıkmayacağını söyledi. Vali Kolat, "Sorumluluk alanımızda bulunan köylerimizin cazibeli sistem ile içme suyu yeterli olmadığı yerlerde sondaj kuyuları açıldı. Ancak buradaki içme suyu kuyularında bulunan motopompların çalışması için gerekli olan elektrik normal hattan alınmakta ve vatandaşlarımız yüksek elektrik faturası ödeyerek bu hizmeti alıyordu. Yada ödenmediği için kesilmek zorunda kalan elektrikten dolayı kuyular kullanılmamakta idi. Bu proje ile güneş enerjisinden elde edilen solar sistem ile kuyular çalıştırılması sağlanacak ve köylülerimiz hiçbir şekilde enerji bedeli ödemeyeceklerdir.” dedi.

    Kolat, projeden yararlanacak köyleri şu şekilde açıkladı: “Bu proje ile merkeze bağlı Ulaş köyü, Balışeyh ilçesine bağlı Akçakavak, İzzettin ve Yenili köyü, Çelebi ilçesine bağlı Karabucak köyü, Delice ilçesine bağlı Çongar ve Şahçalı köyü, Keskin ilçesine bağlı Armutlu, Cabatobası ve Eskialibudak köyü ile Sulakyurt ilçesine bağlı Sarımbeyli ve Yeşilyazı köyü."

    Projenin toplam tutarı 800 bin lira olup, 542 bin lirası Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından 258 bin lirası ise İl Özel İdaresinin öz kaynaklarından karşılanacak.

İLGİLİ HABERLER

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ'a saldırı soruşturmasında yeni gelişmeGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ'a saldırı soruşturmasında yeni gelişmeDEAŞ operasyonunda 3 gözaltıDEAŞ operasyonunda 3 gözaltıBalıkesir'de yapılan asayiş uygulamalarında 26 kişi gözaltına alındıBalıkesir'de yapılan asayiş uygulamalarında 26 kişi gözaltına alındıYolcu otobüsünde uyuşturucu madde ele geçirildiYolcu otobüsünde uyuşturucu madde ele geçirildiTürkiye'de Covid-19 nedeni ile 153 kişi vefat etti, 6 bin 289 yeni vaka tespit edildiTürkiye'de Covid-19 nedeni ile 153 kişi vefat etti, 6 bin 289 yeni vaka tespit edildi
SIRADAKİ HABER