HaberlerGündemAHEF: Cari giderden yapılan kesintiler sağlık merkezlerinde istihdamı zorlaştırdı

AHEF: Cari giderden yapılan kesintiler sağlık merkezlerinde istihdamı zorlaştırdı

​Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Sağlık merkezleri ve bu merkezlerde istihdam edilen personelin birçok giderinin aile hekimlerine verilen cari giderden kesilmesine tepki gösterdi.

AHEF: Cari giderden yapılan kesintiler sağlık merkezlerinde istihdamı zorlaştırdı

AHEF, yaptığı açıklamada Türkiye’de 8 bine yakın personelin, aile hekimlerinin yanında kamu istihdamından ayrı olarak istihdam edildiği, bununla ilgili giderlerin aile hekimlerine verilen cari giderden karşılandığını söyledi.

Açıklamada, aile hekimlerinin bulundukları binada kira, elektrik, personel maaşı, SGK ücreti stopajı gibi aile sağlığı merkezindeki 15 ayrı kalemde ödeme yaptığı belirtildi.

İlgili kalemlerin birçoğunun son 3 yılda yüzde 40 civarında artarken cari giderin artışının yıllık yüzde 6’yı geçmediğini bunun da aile hekimlerini çok zor durumda bıraktığını söyleyen AHEF 2'inci Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

Birçok Aile Sağlığı Merkezi, mevcut personel ile devam etmeme kararı aldığını ve yeni açılan Aile Sağlığı Merkezlerinin ise yeni istihdama yönelmediğini görüyoruz. Bu konuda AHEF olarak birçok kez Maliye ve Sağlık Bakanlığına başvurular yaptık ama bir sonuç alamadık ve henüz bu konuda bir düzenleme yapılmadı.

Asgari ücretin son 3 yılda yüzde 40 oranında arttığını örnek gösteren AHEF yöneticileri, "İşçi mutlaka hak ettiğini almalı, buna asla karşı değiliz. Ancak yüzde 40 artan asgari ücrete karşın cari gider yüzde 12 arttı. Burada çözüm cari gidere gelecek zammın normal memur maaşına gelen zamla değil, asgari ücrete verilen zam oranında artmasıdır. Bu noktada işsizlik oranı yüzde 15’i bulmuşken aile hekimliğindeki istihdamın önüne engel olan bu kayıpların giderilmesi acilen gerekmektedir. Pandemi döneminde son 11 ayda İl Sağlık Müdürlüklerinin doğru düzgün eldiven maske dezenfektan vermediği aile hekimleri cari giderden bunu temin etmek zorunda kaldı. Eldiven fiyatları yüzde 400 arttı. Ayrıca Halk Sağlığı Kurumu, bir işveren olarak kişisel koruyucu ekipman dağıtmak zorunda. Aile hekimleri, bu noktada ne yazık ki yalnız bırakıldı" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Malatya'da çeşitli suçlardan 4 kişi tutuklandıMalatya'da çeşitli suçlardan 4 kişi tutuklandıMardin’de bir PKK mensubu daha teslim olduMardin’de bir PKK mensubu daha teslim olduGöktaş: "Artık hep yerlerde sürünmelidir ABD askeri!"Göktaş: "Artık hep yerlerde sürünmelidir ABD askeri!"İstanbul'da barajlardaki su seviyesi yükseliyorİstanbul'da barajlardaki su seviyesi yükseliyorYetimler Vakfı, 2020 yılı faaliyet raporunu açıkladıYetimler Vakfı, 2020 yılı faaliyet raporunu açıkladı
SIRADAKİ HABER