HaberlerGündemAğrı'daki STK'lardan 104 emekli amiralin "darbe" imalı bildirisine tepki

Ağrı'daki STK'lardan 104 emekli amiralin "darbe" imalı bildirisine tepki

Ağrı Adliyesi önünde bir araya gelen sivil toplu kuruluşları yaptıkları basın açıklaması ile 104 emekli amiralin "darbe" imalı bildirisine tepki gösterdi.

Ağrı'daki STK'lardan 104 emekli amiralin "darbe" imalı bildirisine tepki

Ağrı'da faaliyette bulunan birçok STK temsilcisi açıklamaya destek verdi. Gerçekleştirilen basın açıklamasını Memur-Sen Ağrı Şube Başkanı Abdurrahman Aslan okudu.

Aslan yaptığı açıklamada, açıklama yapanların vesayet dönemine özlem duyduklarını ve bu minvalde açıklamayı gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Sözlerine, "Kendisini millet iradesinin üzerinde gören bir grup emekli amiral vesayet dönemlerine özlem duyan bir açıklama yayınladılar." ifadeleri ile başlayan Aslan şunları söyledi: "Millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığı bu açıklamayla, Silahlı Kuvvetler dâhil olmak üzere devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlık açık edildi. Milletin inancından, iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş, millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı olan bu asker emeklilerinin aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilenmektedir. "Deniz kuvvetleri emeklisi" sıfatıyla yayınladıkları bildiri içerik itibariyle göstermiştir ki bunlar olsa olsa "amiral eskisi"dir. Eski düzenin kafasını konuşturan bu 104 vesayet mankurtu; 'Kanal İstanbul' ve 'Montrö anlaşmasına' dair cümleler üzerinden "fikir beyanı" adı altında çeşitli iletişim kanallarından gece yarısı deklare ettikleri "muhtıra çağrışımlı" bir açıklamayla siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetlerini beyan etmişlerdir."

Abdurrahman Aslan yaptığı açıklamanın devamında, "Kimi çevrelerin içeriğindeki darbe hevesini örtmeye, tahfif ederek masumlaştırmaya ve üstelik sahiplenmeye kalkıştığı bu açıklama, her ne kadar darbeci kafanın sefaletini gösterse de görmezden gelinebilecek bir durum değildir. Bu milletin bırakın açıktan darbe çağrısına, iradesine yönelik hiçbir vesayet imasına tahammülü yoktur.  Bu nedenle emekli de olsalar siyasete müdahale etme hastalığı nüksedenlere milletin sessiz kalması düşünülemez. Milletimiz, açıklamayı yapanlar ve yazanlar kadar yazdıranların ve yayanların da farkındadır." dedi.

Aslan, "Türkiye artık darbecilerden hesap sorulan bir ülkedir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 104 amiral eskisi ve açıklamaları hakkında soruşturma başlatmış olmasını yerinde buluyor, faillerle birlikte iştirakçileri ve azmettiricileri de ortaya çıkaracak bir hukuki sürecin işleyeceğine inanıyoruz. Biz de Memur-Sen olarak 81 ilde milletin iradesine karşı bir müdahale hevesi olarak gördüğümüz bu meş’um açıklama ve o açıklamaya imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Hazırladığımız dilekçeyi savcılığa teslim etmek için bir araya geldik. Millet olarak, irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz. Vesayet sevdalılarına hadleri bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir.Öte yandan bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir." ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasına, MEMUR-SEN, Cihannüma, Önder, Hak-iş, Birlik Vakfı, Ehad, Firvevs, SafaVakfı, Veren El Derneği, Ağrı İHH, Beşir Derneği, Kızılay, Sadakataşı Ağrı Temsilciliği, Kadem, Ağrı Rahmet-Der, TUGVA, Hayırat Vakfı Ağrı, Kültür Eğitim Derneği destek verdi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER