HaberlerGündemAğrı Dağı’nın turizm potansiyelini geliştirme çalışmaları başlıyor

Ağrı Dağı’nın turizm potansiyelini geliştirme çalışmaları başlıyor

Türkiye'nin zirvesi Ağrı Dağı'nın, turizm potansiyelini geliştirme yarışması için çalışmalar başladı.

Ağrı Dağı’nın turizm potansiyelini geliştirme çalışmaları başlıyor

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ve yöneticilerine anlattığı çalışma, gerçekleştirilmesi planlanan bir yarışma ile projeye dönüştürülerek ihaleye çıkarılacak.

Ağrı Belediyesi toplantı salonunda Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) yetkilileri ve belediye teknik ekibi ile bir araya gelen Belediye Başkanı Savcı Sayan, yürütülecek süreç ile alakalı istişare toplantısı gerçekleştirdi.Yıllardır kafasında kurguladığı bu projenin hayata geçirilmesi için çalışmaların başladığını belirten Savcı Sayan, toplantıda şunları söyledi:

Bildiğiniz üzere seçime başladığımız günden beri kafamızda şekillenen bir projeden bahsediyorduk. 'Büyük Ağrı Dağı' projesi, bizim için de Türkiye için de önemli bir projeydi. Geldiğim günden beri bu proje üzerine hem çalışma yürüttük hem de her platformda bunu dile getirdik. Büyük Ağrı Dağı projesi Türkiye'nin ekonomisine katkı yapacak Ağrı'yı birinci sınıf iller arasına katacak büyük bir proje. Bizim hayalimiz şu; uçakla havaalanına inen ziyaretçiler kafile halinde alınıp Ağrı Dağı’nın eteğine götürülecek. Orada Doğubayazıt'ın eski evleri, paintball yerleri, doğa yürüyüşü alanları, hobi bahçeleri olacak. Akabinde Ağrı Dağı'nın muhtelif yerlerine kayak pistleri, 4 bin metrede Hazreti Nuh'un (Aleyhisselam) Gemisi'nin maketi, o geminin içine dünyanın ve Türkiye'nin sayılı kafe ve restoranları, bungalov tipi evler olacak.

Proje ile ekonomik gelir beklentisinin yüksek olduğunu da paylaşan Sayan, "Daha sonra İshak Paşa Sarayı'nı ziyaret, Ahmed-i Hani türbesi, Bayezid Camii, Meteor Çukuru, mağara ve kaleleri gezecekler. Yorgunluklarını atmak için Diyadin kaplıcasına gidip dinlenecek ve yüzecekler. Balık Gölü’nün kırmızı pullu alabalıklarını yiyecekler. Ayrıca iç hat dediğimiz tren hattı ile Ardahan, Iğdır Kars ve Erzurum illerini gezebilecekler. Dönüş yolunda Ağrı'da yapılacak büyük Hazreti Nuh'un müzesini gezerek tatillerini tamamlayacaklar. Avusturya, dağlarından 100 milyar dolarlık gelir elde ediyor, ben inanıyorum ki biz projeden belki 200 milyar dolar kazanacağız. Biz bunu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a anlattık, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Sayın Fatma Şahin'e ilettik, çok beğenildi. Bu düşüncenin proje ihalesini yaparak en çok beğenilen projeyi içinden seçeceğiz. Katkılarından dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin'e ve çalışma ekibine, Ağrılılar adına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER