HaberlerGündemAğrı'da kayak sezonu geç başladı

Ağrı'da kayak sezonu geç başladı

Kış mevsiminin çetin geçtiği illerden Ağrı'da, geç gelen kar nedeni ile kentin aktivite alanlarından Küpkıran Kayak Merkezi, sezona geç başladı.

Ağrı'da kayak sezonu geç başladı

Ağrı'da şehir manzarasıyla dikkati çeken Küpkıran Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının yeterli seviyeye ulaşmasıyla sezon açıldı.

Ağrı şehir merkezi başta olmak üzere ilçelerden de gelenler, eğitmenler eşliğinde kayak öğrenebildiği gibi, telesiyej ve snowboard imkanlarından da faydalanabiliyor.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) projesi ile bu yıl projeler için aktarılan 2 milyon TL kadar destekle suni karlama ve gece kayağı için bütçe ayrıldı. Bu yıl gece kayağı ile birlikte Ağrılıların artık gece kayağı yapabilecekleri tesis kentin önemli aktivite alanları arasında yer alıyor.

Milli sporcu ve yıllarca Türkiye Kayak Milli Takımında antrenörlük yapmış Küpkıran Kayak Merkezi yetkilisi Ali Yılmaz, Ağrı'nın kış kenti olmasına rağmen bu yıl yağışın geç düşmesi nedeni ile sezona geç başladıklarını ifade etti.

Ali Yılmaz, "Uzun bir süre Kayak Milli Takım Antrenörlüğü yaptım, Küpkıran dağlarında antrenman yapıyorduk sık sık. Buraya bir kayak tesisi düşündük, Devlet desteği ile buraya tesisi kurduk. Bildiğiniz gibi dünyada bir doğa felaketi yaşadık ve en çok da bunu Ağrı'da hissettik. Kar bölgesi olmasına rağmen ihtiyacımız olan kar daha yeni yağdı ve biz de kayak sezonunu geç açtık. Serhat Kalkınma Ajansından (SERKA) aldığımız destekle suni karlama çalışmasına başladık. Bu yıl pistimizi genişlettik ve gece kayağı için ışıklandırmalarımızı da yaptık. Suni karlama noktasında sitikleri de kurduk, havuza sıra geldiğinde zaman yetmedi. Tam donanımlı suni karlama için gelecek yıl çalışmalarımız tamamlanacak. Suni karlamamız tam faaliyete girdiğinde gelecek yıl sezondan 2 ay önce pistimizi açmış olacağız ve gece kayağına da devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Sezonun açılması ile birlikte kayak için arkadaşları ile birlikte Ağrı merkeze geldiğini belirten Büşra Yavuz, "Karın geç yağması bizi birazcık üzdü çünkü daha öncesinden hiç kaymamıştım. Planlarımız erken zaman içindi ama sezon geç açılınca biz de haliyle planlarımızı erteledik. Kayak sezonunun açılması ile buraya geldik, birazdan kayacağım ve ilk defa kayıyorum." ifadelerini kullandı.

Sezonun açılması ile kayağın tadını çıkaranlardan Atahan Bora ise "Küpkıran Kayak Tesislerine babamla geldim. Kar gerçekten çok eğlenceli, biz çocuklar için kayıyoruz, kartopu oynuyoruz, güzel vakit geçiyoruz." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER