HaberlerGündemAfet farkındalık eğitimi için iş birliği protokolü imzalandı

Afet farkındalık eğitimi için iş birliği protokolü imzalandı

Gaziantep'te faaliyet gösteren üniversiteler ile AFAD arasında "2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı" kapsamında yürütülecek afet farkındalık faaliyetleri, afet ve acil durum ile sivil savunma çalışmalarına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Afet farkındalık eğitimi için iş birliği protokolü imzalandı

Gaziantep Valiliğinde düzenlenen imza töreninde konuşan Vali Davut Gül, afet farkındalık eğitiminin önemine dikkat çekti.

Gaziantep'te bulunan 70 bin öğrenci başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine afet farkındalık eğitimi vermeyi hedeflediklerini belirten Gül, “Yaklaşık 70 bin öğrencimiz var. Burada beklentimiz öğrencilerin bu eğitimi alması, aldığı eğitimi birilerine anlatması ve olası deprem anında da AFAD gönüllüsü olarak görev almalarıdır.” dedi.

Gaziantep’in birlikte iş yapma kültürünün en güzel sergilendiği şehirlerin başında geldiğini ifade eden Gül, “Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere üniversitelerimiz de dahil her alanda bunu görüyoruz. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun bir hedefi var. AFAD'ın koordinesinde, 51 milyon vatandaşımızın afet farkındalık eğitiminden geçmesi. Bu şu anlama geliyor, çocukları, çok yaşlıları ve buna benzer grupları çıkarırsak hemen hemen toplumun tamamının eğitimden geçmesi lazım. Üniversitelerimizdeki akademisyenler, öğretim görevlileri, öğrenciler ile çok rahat bunu yapabiliriz.” diye konuştu.

2021 yılının öncelikli iki konusunun salgın ile mücadele ve afet eğitimi olduğuna dikkat çeken Gül, bu iki önemli konunun da en kısa zamanda gündemden çıkarılması temennisinde bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Şahin ise hem Türkiye'de her bölgede risk haritasına göre riskin yüksek olması dolayısıyla tedbir alınması gerektiğini ifade etti.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın da AFAD'ın faaliyetlerini Cerablus ve El Bab'ta başlattıklarını aktararak, "2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan tüm faaliyetlere Gaziantep Üniversitesi olarak destek olacaklaerını belirtti.

İmza törenine, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile AFAD İl Müdürü Bekir Şen de katıldı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER