HaberlerGündemAdıyaman Diyanet Sen Şubesinden "sarık ve cübbeyi kirli işlerine alet eden" programa kınama

Adıyaman Diyanet Sen Şubesinden "sarık ve cübbeyi kirli işlerine alet eden" programa kınama

​Adıyaman Diyanet Sen Şube Başkanı Emin Çil, toplumda özel bir saygınlığı gerektiren imamlık makamının, espri amaçlı da olsa yalancı, hovarda tipler tarafından kullanılmasına tepki gösterdi.

Adıyaman Diyanet Sen Şubesinden "sarık ve cübbeyi kirli işlerine alet eden" programa kınama

Diyanet-Sen Adıyaman Şube Başkanı Çil, bir TV’de yayımlanan sözde espiri programında yalanlarını ört bas etmek isteyen kimi tiplerin imam kılığına girmesini eleştirerek “Sarığımızı cübbemizi rahat bırakın, sözde esprilerinizi, yalanlarınızı maskelemek için cübbemizi, sarığımızı kullanmayın.” dedi.

Çil “Toplumda özel bir saygınlığı gerektiren imamlık gibi bir makamın espri amaçlı da olsa yalancı, hovarda tipler tarafından kullanılıyor olması kabul edilebilir bir durum değildir. Senaryo gereği birçok meslek, rol icabı oynanabilecekken imamlığın seçilmesini de tesadüfi görmüyoruz. İmamlık, mesleğin ötesinde bir duruş meselesidir ve halkımız bu duruşu gayet iyi bilmektedir.” İfadelerini kullandı.

Söz konusu programın tekrar tekrar yayımlanmasının imamları ve halkı rahatsız ettiğini belirten Çil, "Dizilerin ve TV programlarının özellikle çocukların ve gençlerin karakterindeki etkileri bilinen bir gerçektir. Onlara, olumlu örnek alabilecekleri karakterler sunma yerine yalan söylemeyi normal sayan, insanları aldatan, gayri ahlaki ilişkiler içinde yaşayan modeller sunmak, kendi ellerimizle geleceğimizi karartmaktır. RTÜK’ü bu tür dizi ve programlar konusunda gerekli işlemleri yapmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Medyanın yıllarca Müslümanlar ve onların önderi konumundaki imamlar konusunda olumsuz bir imaj oluşturmak için elinden geleni yaptığına dikkati çeken Çil “Maalesef bu olumsuz durum son yıllarda biraz düzelme gösterse de zaman zaman format değiştirerek yine karşımıza çıkmaktadır. Kalabalık kitlelere hitap eden TV kanallarının bu konuda çok daha seçici ve bilinçli hareket etmesi gerekmektedir. Televizyon yapımcılarını daha sağduyulu olmaya, özellikle büyük bir kısmı Müslüman olan ülkemizde dini değerlerimizi, dindar halkımızı rencide edici bu tür yapımlar konusunda dikkatli ve duyarlı davranmaya davet ediyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER