HaberlerGündemAdıyaman'da 82 bin fidan toprakla buluşturuldu

Adıyaman'da 82 bin fidan toprakla buluşturuldu

​“Milli Ağaçlandırma Günü” dolayısıyla Adıyaman'da toprakla buluşturulan 82 bin fidanın gelecek nesiller için oksijen ve temiz hava olması temennisi edildi.

Adıyaman'da 82 bin fidan toprakla buluşturuldu

Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Milli Ağaçlandırma Günü” ve tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak başlatılan “Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes” Projesi kapsamında bugün 11 Milyon fidan toprakla buluşturuldu.

Proje kapsamında, ülke genelinde orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik etmek ve biyolojik çeşitliliği geliştirmek amacıyla Adıyaman’da da her ilçede olmak üzere 9 noktada eş zamanlı olarak toplam 82 bin adet fidan dikimi yapılarak bereketli topraklara can katıldı.

Yeşilin her tonuyla toprağa hayat vermek, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes” projesi kapsamında Vali Mahmut Çuhadar, Gölbaşı ilçesine bağlı Yarbaşı köyündeki ağaçlandırma çalışmalarına katılarak fidan dikimi gerçekleştirdi.

Fidan dikimi sonrası ağaçlandırma çalışmalarıyla ile ilgili bilgi veren Vali Çuhadar, “Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle Tarım ve Orman Bakanlığımızın koordinesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Milli Ağaçlandırma Günü? “Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes” projesi kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak saat 11:11’de 11 Milyon fidan toprakla buluşturuluyor. Bu proje kapsamında ilimizde de 9 ayrı lokasyonda 82 bin adet fidanı toprakla buluşturacağız. Proje kapsamında ayrıca, ilimizde Covid-19 Pandemisinde olağanüstü gayret ve özverili çalışma sergileyen sağlık çalışanlarımızın emeklerinin şükranla yad edilmesi amacıyla bir Sağlık Çalışanları Hatıra Ormanı oluşturulmaktadır. Sağlık çalışanlarımız için 51 hektar alanda 75 bin adet fidan dikimi gerçekleştirilecektir." dedi.

Çuhadar, "Yine Covid-19 Pandemisinde her türlü özveriyi gösteren farklı kamu kurumlarında ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan VEFA gruplarının özverili çalışmalarının şükranla yad edilmesi amacıyla “VEFA Grupları Hatıra Ormanı” oluşturulmaktadır. VEFA gruplarında hizmet veren bütün çalışanlarımız için 51 hektar alanda 75 bin adet dikilerek hatıra ormanı oluşturulmaktadır. Her iki hatıra ormanına 102 hektar alanda toplam 150 Bin adet fidan dikimi yapılacaktır. Orman İşletme Müdürlüğümüzce ağaçlandırma toprak, muhafaza ve rehabilitasyon çalışmalarının toprak işlemeleri tamamlanmış olup, dikim çalışmalarına ait hazırlıklar bitirilmiştir. Yılsonu itibariyle 1 Milyon 200 Bin adet fidanın dikimi tamamlanmış olacaktır. Ekilen fidanların ülkemize hayırlı olmasını diliyor, kampanyaya yoğun bir katılım gösteren bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER