HaberlerGündemAcılı anne 5 yıl önce kaçırılan oğluna kavuşacağı günü bekliyor

Acılı anne 5 yıl önce kaçırılan oğluna kavuşacağı günü bekliyor

Çocukları HDP/PKK tarafından dağa kaçırıldıkları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelerin 474 günü geride kaldı.

Acılı anne 5 yıl önce kaçırılan oğluna kavuşacağı günü bekliyor

Oğlu PKK tarafından kaçırıldığı gerekçesiyle 22 Ağustos 2019'da HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan Hacire Akar'ın kararlı duruşu ve evladına kavuşması üzerine birçok aile aynı gerekçeyle başlattıkları evlat nöbetinde 474 günü geride bıraktı.

Geçtiğimiz hafta ikamet ettiği İzmit'ten oğlu için Diyarbakır'a gelip evlat nöbetine katılan aslen Ağrı'nın Patnos nüfusuna kayıtlı anne Ziynet Cengiz, 5 yıl önce Ağrı'dan kaçırılan oğlunu HDP'den geri istiyor.

Eşinin diyaliz hastası olduğunu ve oğulları Tuncel Cengiz için acı çektiklerini dile getiren anne Ziynet Cengiz, "Oğlum Tuncel Cengiz 5 yıldır gitmiş ve haber alamıyoruz. Nerede olduğunu da bilmiyorum. Evlat nöbeti tutan aileleri görünce oğlum için buraya geldim. Patnos'taki evimizi yaktılar. Eşim rahatsız olduğu için İzmit'te tedavi oluyor. Biz de orada ikamet etmek zorunda kaldık, şu an kiradayız. Ailece 5 yıldır oğlum için acı çekiyoruz. Oğlumdan bir haber ya da cevap alabilmek için buradayım." şeklinde konuştu.

"Oğlumun onlara kendi isteğiyle katıldığına inanmıyorum."

Köylerde çobanlık yapan oğlu Tuncel'in, kız kardeşinin düğün gününde evden ayrıldığını ve bir daha da kendisinden haber alamadıklarını anlatan anne Cengiz, "Oğlum köyde çobandı. Kızımın düğünü için eve gelmişti. Sabah olunca evde yoktu. Bir saat boyunca telefonla ulaşmak istediğimiz oğluma bir daha da ulaşamadık. O günden sonra ne oğlumu görebildim ne de haber alabildim." dedi.

Cengiz, "Oğlum gittikten bir ay sonra Diyarbakır'dan jandarma bizi aradı. Oğlumun yanlarında olduğunu ama kimliği yanında bulunmadığı için oğlumun kimlik bilgilerini istediler, verdim. Bize, oğlumu 18 yaşında olduğu için bıraktıklarını söylediler." ifadelerini kullandı.

Herhangi bir siyasi parti ve PKK ile ilişkilerinin olmadığına dikkati çeken Cengiz, evladının evine geri dönmesini istediğini söyledi.

Cengiz, "Oğlumun onlara kendi isteğiyle katıldığına inanmıyorum. Ben oğlumun geri dönmesini istiyorum. HDP'den oğlumu bana geri vermelerini istiyorum. Oğlum gelmeyene kadar buradan ayrılmayacağım." diye belirtti.

Evladına çağrıda bulunan anne Cengiz, "Oğlum ben senin için buraya gelmişim. Baban hastadır, acı çekiyor. Gelirsen polis ya da asker seni tutuklamayacak. Evine dönmeni istiyorum." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER