HaberlerGündemAbdestiyle ilgili şüpheye düşen kişinin durumu

Abdestiyle ilgili şüpheye düşen kişinin durumu

Fetva Kurulu, bir kimsede abdestinin bozulup bozulmadığıyla ilgili şüphe oluşursa bu durumda kişinin abdestli sayılacağını belirtti.

Abdestiyle ilgili şüpheye düşen kişinin durumu

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Abdestiyle ilgili şüpheye düşen kişinin durumu" hakkında açıklamada bulundu.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Bir kimse abdestiyle ilgili şüpheye düşerse bakar; şüphe durumu abdest alıp almamayla ilgiliyse abdestsiz sayılır. Zira asıl olan kişinin abdest almadığıdır. Ancak abdest alıp almamayla alakalı değil de bozulup bozulmadığıyla ilgili şüphe oluşursa bu durumda kişi abdestli sayılır. Çünkü yakin/kesin olan abdestli olma durumu, şüphe ile zail olmaz (Nevevî, Minhacu't-Tâlibîn s.36).

Abdestle ilgili bir diğer şüphe durumu da azaların yıkanıp yıkanmadığıyla alakalıdır. Kişi, abdest esnasında bazı azalarını yıkamadığıyla ilgili şüpheye düşerse o kısımdan sonrasını yeniden yıkar (Şirbînî, Muğni'l-Muhtâc I, 181). Ancak yıkamayla ilgili şüphe, abdest tamamıyla alındıktan sonra meydana gelirse tekrardan o kısmı yıkamaya gerek yoktur. Zira ibadet bittikten sonra oluşan şüphelere itibar edilmez (Zerkeşî, el-Mensûr fi’l-kavâid II, 257)."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER