HaberlerGündemABD Kalkınma Bankasından İBB'ye 1 milyon dolar hibe

ABD Kalkınma Bankasından İBB'ye 1 milyon dolar hibe

​İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA), arasında "İstanbul Dijital Dönüşüm Projesi" için 1 milyon dolarlık hibe anlaşması yapıldı.

ABD Kalkınma Bankasından İBB'ye 1 milyon dolar hibe

İBB ve USTDA arasında imzalanan yaklaşık 1 milyon dolarlık hibe anlaşması için sanal ortamda imza töreni düzenlendi.

Telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra İBB'den çok sayıda yetkili isim katılırken, ABD heyetinden ise Ankara Büyükelçisi David Satterfield, İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell ve USTDA Direktörü Todd Abrajano ile birlikte 11 kişilik bir heyet katılım sağladı.

Toplantıda konuşan USTDA Direktörü Abrajano ve Büyükelçi Satterfield, İBB ile yapacakları iş birliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri karşısında, dijital dönüşüm projesi ile İstanbul’u çağı yakalamış, akıllı bir şehir olarak tasarlamak istediklerini belirten İmamoğlu ise şunları söyledi:

Söz konusu proje ile İstanbul’un sorunlarına yenilikçi, katılımcı, veri odaklı teknolojiler aracılığıyla çözümler üretmeyi ve var olan mevcut hizmetlerimizi iyileştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bu proje kapsamında, İstanbul’umuzun önde gelen ve eli kulağında sorunlarına çözüm olarak; felaket ve kurtarma veri merkezi geliştirilmesi adına kıymetli çalışmalar yürütmeyi istiyoruz. İstanbul’un yarınını şekillendirmede, bilim ve teknolojinin rol almasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu bağlamda USTDA’ya, İstanbul’un dijital dönüşümüne gerçekleştirdikleri katkılardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bildiğiniz üzere, çok değil kısa bir süre önce, yine veri teknolojileri alanında bir başka iş birliğine imza atmıştık. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında, bu tür iş birliklerinin sağlanabilmesi ve devam ettirilebilmesini çok değerli buluyorum. Bu partnerliğin gelecekte de devam etmesini diliyorum.

Yapılan konuşmaların ardından İBB Başkanı İmamoğlu ve ABD Ankara Büyükelçisi Satterfield ile USTDA Direktörü Abrajano arasında "İstanbul Dijital Dönüşüm Projesi" için yaklaşık 1 milyon dolarlık hibe anlaşması imzalandı.

İBB ve USTDA arasında daha önce de 22 Eylül 2019’da, İstanbul trafiğini rahatlatmak, toplu taşıma güzergâh ağını verimli hale getirmek, ortalama seyahat süresini ve trafik sıkışıklığını azaltmayı amaçlayan 'İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi'nde kullanılmak üzere, 5 milyon 117 bin 887 dolarlık hibe anlaşması imzalanmıştı.

USTDA: İBB’den önce, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de Ağustos 2019’da anlaşma imzalayan USTDA 'Gaziantep Akıllı Şehir Master Planı Protokolü' kapsamında 1 milyon dolarlık hibe desteği vermişti.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Politika Değerlendirme Toplantısına başkanlık ettiCumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Politika Değerlendirme Toplantısına başkanlık ettiTürkiye gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldıTürkiye gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldıŞırnak’ta birçok bölgeye girişler bir yıl süreyle yasaklandıŞırnak’ta birçok bölgeye girişler bir yıl süreyle yasaklandıŞırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener asaleten atandıŞırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener asaleten atandıİletişim Başkanı Altun’tan “militan” söylemine tepkiİletişim Başkanı Altun’tan “militan” söylemine tepki
SIRADAKİ HABER