HaberlerGündemAB, Türkiye"deki STK"lardan yolsuzluğu önleme adına proje istedi

AB, Türkiye"deki STK"lardan yolsuzluğu önleme adına proje istedi

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yolsuzluğun önlenmesi konusunda hibe programı açtı. 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında dünyadaki tüm gözler Türkiye’ye çevrildi. 4 bakanın istifa ettiği yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında hükümetin emniyet güçlerine ve hukuka açıkça müdahale etmesi Avrupa Birliği’nin tepkisini çekti. Üyelik sürecindeki Türkiye’nin yaşadığı büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası sivil toplum kuruluşlarının kapsamlı raporları ve projelerini görmek is

AB, Türkiye"deki STK"lardan yolsuzluğu önleme adına proje istedi
Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yolsuzluğun önlenmesi konusunda hibe programı açtı. 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında dünyadaki tüm gözler Türkiye’ye çevrildi. 4 bakanın istifa ettiği yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında hükümetin emniyet güçlerine ve hukuka açıkça müdahale etmesi Avrupa Birliği’nin tepkisini çekti. Üyelik sürecindeki Türkiye’nin yaşadığı büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası sivil toplum kuruluşlarının kapsamlı raporları ve projelerini görmek isteyen AB yetkilileri, www.cfcu.gov.tr sitesinden duyurduğu ilanın başlığı 'Yolsuzluğun Önlenmesi ve Etiğin Teşviki Hibe Programı' şeklinde belirtiliyor. AB, Sivil Toplum Kuruluşlarını yolsuzluğun önlenmesine yönelik projeler yapmaları konusunda teşvik etmek amacıyla yayınlanan teklif çağrısı kapsamında 500 bin Euro'luk hibe dağıtacağını açıkladı.

    Konuyla ilgili yapılan duyuruya göre Yolsuzluğun Önlenmesi ve Etiğin Teşviki Hibe Programı’nın amacı; Türkiye toplumunun yolsuzlukla mücadele ve etik konularındaki farkındalığını artırmak olarak belirlendi. Program kapsamında yapılacak projelerin, hizmet alıcıların etik ve yolsuzlukla mücadele konularındaki farkındalığını artırmak, etik ve yolsuzlukla mücadele alanlarında savunuculuk ve lobicilik faaliyetlerine yönelik olacak. Projelerde sağlanacak toplamdan hibe tutarı olan 500 bin Euro'da projenin durumuna göre en az 40 bin Euro, en fazla 80 bin Euro olarak belirlendi. Hibe başvuru sahipleri için rehberin tam metni, www.cfcu.gov.tr sitesinden görülebiliyor. Proje tekliflerinin son teslim tarihi ise 13 Ekim 2014 saat 16:00 olarak tespit edilmiş durumda.

    Avrupa Birliği Komisyonu, 4 ay önce ilk kez hazırladığı Yolsuzlukla Mücadele Raporu’nu kamuoyuyla paylaşmıştı. AB Komisyonu, siyasette dürüstlüğün üzerinde durduğu raporda, AB ülkelerini ayrı ayrı ele almış, yolsuzluğun en yaygın olduğunun düşünüldüğü ülkeleri Yunanistan, İtalya, Litvanya, İspanya ve Çek Cumhuriyeti şeklinde sıralamıştı. Konunun uzmanları hibe programı sonrasında açıklanacak 2. yolsuzluk raporunda Türkiye’yle ilgili önemli değerlendirmelerin çıkabileceğini belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER