HaberlerGündem81 ilden Suriye’ye insani yardım

81 ilden Suriye’ye insani yardım

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” sloganıyla 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde 81 ilden Suriye’ye 350 tırlık insani yardım yola çıktı.

81 ilden Suriye’ye insani yardım

Suriye’de yüzbinlerce insan yardıma muhtaç halde çadır kentlerde yaşam mücadelesi veriyor. Kış ayının gelmesiyle ve Coronavirus salgınından dolayı kamplarda yaşam daha zor hale geldi.

İHH İnsani Yardım Vakfı da çadırlarda sıcak bir ortam oluşması ve çocukların kışlık elbiseye kavuşması için harekete geçti. İHH, İstanbul’dan 50 tır ve diğer illerden ise 300 tır olmak üzere toplamda 350 tırı, İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yaptığı törenle Suriye’ye gönderdi.

81 ilden Suriye’ye insani yardım

Durmuş Aydın

"Dünya mazlumlarını asla yalnız bırakmayacağız"

Suriye’de temel gıda fiyatlarının 2019’un sonundan bu yana yüzde 100'ün üzerinde artış gösterdiğini söyleyen İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde yaşadığını ifade etti.

Aydın, "Suriye’de bugün gıda fiyatları, çatışmalardan önceki döneme göre 20 kat daha yüksek. Ülkede çadırlarda yaşayan insanların başta un olmak üzere, gıda maddeleri, temizlik maddeleri, soba, yakacak, battaniye, sünger yatak, mutfak araç ve gereçleri, ev mefruşatı, kışlık giysi, ayakkabı, bebek bezi, süt tozu, bebek bisküvisi, çocuk ve hasta bezi gibi acil ihtiyaçları devam ediyor. Yeni evler inşa edelim, çadırları ısıtalım, çocuklara mont ve bot ulaştıralım, gıdasız kalan insanlara gıda ulaştıralım, kapısından ekmek girmeyen kapılara umut olalım. Eğitim görmek isteyen çocuklara kalem olalım, defter olalım, kitap olalım, sınıf olalım, okul olalım. Onlara umut olalım. Bugün buradan dünyanın her yerindeki tüm mazlumların yanında olduğumuzu, onları asla yalnız bırakmayacağımızı herkese yeniden haykırıyoruz." dedi.                        

81 ilden Suriye’ye insani yardım

Kamber Çal                                                                           

"Müslümanlar olarak bu duruma duyarsız kalamayız"

İslam coğrafyasının geneline bakıldığında maalesef mazlum, mağdur ve ezilmiş insan sayısının çok fazla olduğuna dikkat çeken Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal, "Suriye savaşında 600 binden fazla insan hayatını kaybetmiş durumda. Biz Müslümanlar olarak bu duruma duyarsız kalamayız." diye konuştu.

Çal, "İyi ki bu duruma kayıtsız kalmayan İHH ve Kızılay gibi kurumlar var. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde İslam coğrafyasında yaşanan sıkıntıların gündeme getirilmesi önemlidir. Burada şu çağrıyı yapmak istiyorum! Tüm İslam ülkeleri, 'Komşumuz açken biz tok yatamayız' hadisiyle zulme uğrayan İslam coğrafyasındaki kardeşlerimizin yanında olsunlar. Bu şiarla 'Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık' sloganıyla çalışmalara öncü olan İHH’ ya teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

81 ilden Suriye’ye insani yardım

Waleed Alsuwelem

“Katar halkı olarak Suriye’nin yanındayız”

Uluslararası Rahme Kurumu Suriye ve Türkiye Sorumlusu Waleed Alsuwelem da, "Böyle bir mübarek günüde böyle bir mübarek konvoyda Katar halkı olarak sizlerle beraber olduğumuz için çok mutluyuz. Muhacir Suriye halkına ensar olan Türkiye halkına sonsuz teşekkür ediyorum. Suriye krizi başladığı ilk günden bu yana Rahme kurumu olarak İHH ile ortak çalışmalara yürütüyoruz. İHH, Suriye’de güvenilir birçok projeye imza atıyor. Bu mübarek işlerde emeği olan tüm kahramanları selamlıyorum. Kuveyt halkı olarak bu kampanyaya 25 tır destek veriyoruz. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaları arttıracağız. Bu çalışmalardan dolayı Türkiye halkına ve İHH’ya teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

“Kış ayında Suriye halkının yanındayız”

Programa canlı yayınla bağlanan Kuveyt IICO kurumu Genel Başkanı Abdullah Almatouq ise şu ifadelerei kullandı:

"Bu hayır konvoyunda olduğumuz için çok mutluyuz. Bu kış ayında mazlum Suriye halkının yanından olmaktan onurluyuz. Türkiye ve halkının Suriye halkına yönelik organize ettikleri yardımlardan dolayı teşekkür ediyoruz. Bunun dışında Suriye’de İHH ile ortak projeler yürütüyoruz. Maalesef Suriye’de yaşanan kriz 1'inci Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelen en büyük insanlık dramın yaşandığı olayların başında geliyor." 

Suriye halkına yardım etmeye devam edeceklerini ifade eden Abdullah Almatouq, “Kış ayının zor şartları bir yandan başlarken bir yandan da Coronavirus ile mücadele veren Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Suriye’de en büyük sorunlarında biri de barınma sorunu bizler bu soruna çözüm olmak için Suriye’de bir köy inşa ediyoruz. Burada okul ve cami de olacak." şeklinde konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER