HaberlerGündem55 Yıllık Tecrübe İle "Kırkpınar" Kitabı Çıktı

55 Yıllık Tecrübe İle "Kırkpınar" Kitabı Çıktı

Emekli Tarih Öğretmeni ve güreşçi Halis Erdem’in kaleme aldığı ‘Doğuşundan Günümüze Kırkpınar’ adlı kitabı satışa çıktı.

55 Yıllık Tecrübe İle "Kırkpınar" Kitabı Çıktı
Emekli Tarih Öğretmeni ve güreşçi Halis Erdem’in kaleme aldığı ‘Doğuşundan Günümüze Kırkpınar’ adlı kitabı satışa çıktı.

Çeşitli kaynaklardan yaralanarak Kırkpınar’ın ilk yıllarından bugünkü haline kadar olan güreşleri ve pehlivanları anlatan 726 sayfalık kitap, Kırkpınar ile ilgili birçok bilgiyi içeriyor. Kitabın yazarı Halis Erdem tarihçilerin bugüne kadar Kırkpınar’la ilgili kapsamlı araştırmalar yapmadıklarını söyledi. Erdem, halkın Kırkpınar’la ilgili bilgileri, halk arasında anlatılanlardan ibaret olduğunu belirterek, “55 yıldır güreşçi, antrenör, hakem gibi görevlerle, Kırkpınar’a hizmet veren bir kişi sıfatıyla, bu konuyla ilgilenmeye karar verdim. Bu nedenle başladığım uzun araştırmalarla Kırkpınar’ın doğuşundan günümüze gelen durumu kitapta yer vermeye çalıştı. Bu süreçte Kırkpınar’ın kaybolmaya yüz tutmuş manilerinden, bulabildiğim başpehlivanların fotoğraflarla yer verdim. 1940 yılından başlayarak Kırkpınar ağalarını fotoğraflarını bulabildiklerimi fotoğraflı olarak yayınladım” şeklinde konuştu.

Halis Erdem’in “Doğuştan Günümüze Kırkpınar” adlı eseri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilim ve edebiyat eseri olarak kabul edildi.

İLGİLİ HABERLER

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ'a saldırı soruşturmasında yeni gelişmeGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ'a saldırı soruşturmasında yeni gelişmeDEAŞ operasyonunda 3 gözaltıDEAŞ operasyonunda 3 gözaltıBalıkesir'de yapılan asayiş uygulamalarında 26 kişi gözaltına alındıBalıkesir'de yapılan asayiş uygulamalarında 26 kişi gözaltına alındıYolcu otobüsünde uyuşturucu madde ele geçirildiYolcu otobüsünde uyuşturucu madde ele geçirildiTürkiye'de Covid-19 nedeni ile 153 kişi vefat etti, 6 bin 289 yeni vaka tespit edildiTürkiye'de Covid-19 nedeni ile 153 kişi vefat etti, 6 bin 289 yeni vaka tespit edildi
SIRADAKİ HABER