HaberlerGündem4. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür Ve Sanat Festivali Başladı

4. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür Ve Sanat Festivali Başladı

VAN (İHA) – Van’ın Erciş ilçesinde düzenlenen 4. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali’nin ilk günü renkli görüntülere sahne oldu.

4. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür Ve Sanat Festivali Başladı
VAN (İHA) – Van’ın Erciş ilçesinde düzenlenen 4. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali’nin ilk günü renkli görüntülere sahne oldu.

Erciş Balık Bendi bölgesinde düzenlenen festivalin açılışına Van Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftci, Erciş Kaymakamı Barboros Baran, Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, İstanbul Başak Şehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Van İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Nurettin Alkan, Erciş 108. Topçu Alay Komutanı Kurmay Albay M. Nuri Başol, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Kerem Arabacı, Doğa Gözcüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, AK Parti Van İl Başkanı Abdullah Aras ile çok sayıda vatandaş katıldı. Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erciş Belediye Başkanı Zülfükar Arapoğlu, Kaymakam Barboros Baran’ın ardından kürsüye çıkan Vali Münir Karaloğlu, inci kefalinin hem Van’ın hem Erciş’in hem de Türkiye’nin çok nadide bir değeri olduğunu söyledi. Vali Karaloğlu, “İnci kefali endemik bir türdür. Van denizinde inci kefalinden başka bir balık yaşamaz. Bu önemli değeri maalesef geçmişte gerektiği gibi koruyamadık. Bundan yirmi yıl önce şu balık bendinin olduğu yerde devlet eliyle yumurtlamak için tatlı suya gelen balıklar satılıyordu. Bilinçsiz görevliler eliyle satılıyordu. Ama üniversitemiz bilimsel çalışmalara başladıktan sonra Prof. Dr. Mustafa Sarı Hocamız ve ekibi çalışmalarıyla bu balıkların keyfi olarak bu suya gelmediklerini, kendi nesillerini devam ettirebilme mücadelesi verdiklerini ve bu dönemde kesinlikle avlanmaması gerektiğini hem kamuya hem bize hem de vatandaşlara öğrettikten sonra biz anladık ki nisan ayının 15. gününde bizi özlediği için bu suya geliyorlar. Kendi nesillerini devam ettirmek için giriyorlar. Bir canlının kendi neslini devam ettirebilmek için verdiği mücadeleye ancak saygı duyulur. Ama maalesef geçmişte bu hataları yaptık. Günümüze gediğimizde ben bölge halkına teşekkür ediyorum. Gerçekten halkımızın bilinç düzeyi yükseldi. Artık eskisi kadar yumurtlama döneminde bu balığı yasak olarak avlamıyor. Avlayanlar yok mu? Var, onlarla da hep beraber mücadele edeceğiz. Başta vatandaşımız mücadele edecek” dedi.

Fatih Çiftçi’nin de bir konuşma yaptığı festivalin açılışının ardından, davetliler balıkların göçünü seyretti.

İLGİLİ HABERLER

Savunma Sanayii Başkanı Demir'den "ASELSAT 3U Küp Uydusu" açıklamasıSavunma Sanayii Başkanı Demir'den "ASELSAT 3U Küp Uydusu" açıklamasıMeteorolojiden 4 bölge için fırtına uyarısıMeteorolojiden 4 bölge için fırtına uyarısıİletişim Başkanı Altun'dan Batı'ya PKK mesajıİletişim Başkanı Altun'dan Batı'ya PKK mesajıŞanlıurfa'da kendisinden haber alınamayan yaşlı adam evinde ölü bulunduŞanlıurfa'da kendisinden haber alınamayan yaşlı adam evinde ölü bulunduŞanlıurfa'da bir gecede 6 işyeri soyulduŞanlıurfa'da bir gecede 6 işyeri soyuldu
SIRADAKİ HABER