HaberlerGündem2"nci Uluslar Arası Odunpazarı Cam Festivali Sona Erdi

2"nci Uluslar Arası Odunpazarı Cam Festivali Sona Erdi

Odunpazarı Belediyesi tarafından 24-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen, birçok etkinliğe yer verilen yurt içinden ve dışından çok sayıda cam sanatçısının katıldığı 2. Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali bugün açılan sergi ile sona erdi.

2"nci Uluslar Arası Odunpazarı Cam Festivali Sona Erdi
Odunpazarı Belediyesi tarafından 24-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen, birçok etkinliğe yer verilen yurt içinden ve dışından çok sayıda cam sanatçısının katıldığı 2. Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali bugün açılan sergi ile sona erdi.

Festivalin kapanışında konuşma yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, gerçekleştirdikleri festival ile Eskişehir’i Türkiye’nin ve dünyanın cam sanatları merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Sakallı, “Festival için 4 ayrı ülkeden 12 sanatçımız geldi, Eskişehir’in cam yolculuğuna bizimle katkıda bulundular. Türkiye’den yurt dışından festivale katılan sanatçılara, festivale destek veren hocalara, cam atölyelerinde mesai yapanlara, Anadolu Üniversitesi öğrencilerine tek tek teşekkür ederim” dedi.

TÜRKİYE’NİN MURANOSU

Sakallı sözlerini “Eskişehir’i ve festivali o kadar sevdiler ki yurt dışından gelenler, başka bir tematik festival yapmaya karar verdik, Sonbahar’da bunun çalışmalarını yapacağız. Odunpazarı olarak kararlıyız, fazla uzak olmayan bir gelecekte Eskişehir’i Türkiye’nin ve dünyanın cam sanatları merkezi yapacağız. Kurslarımızda 450 kursiyerimizi yetiştirdik, bunların 75’i aktif olarak cam sanatı ile uğraşıyor, 50 cam atölyesi de şu anda Eskişehir’de çalışmaya devam ediyor. Birkaç yıl içinde Murano dünya için neyi ifade ediyorsa Eskişehir de Türkiye için bunu ifade edecek. Tekrar teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun” diye sürdürdü

YENİ BİR VİZYON

Sakallı’dan sonra söz alan yeni Vali Güngör Azim Tuna ise, şunları söyledi:

“Böyle bir organizasyonun gerçekleşmesinin ne kadar zor olduğunu bilen biri olarak bunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve onları tebrik ediyorum. Eskişehir için geleceğe ilişkin yeni bir vizyon ortaya koyarak, Eskişehir’le camı özdeşleştirme noktasında önemli bir görevi yerine getirdiler. Kendilerini kutluyorum, göreve başladığımız ilk günlerde insanların bu kadar coşkuyla katıldığı bu tür etkinliklerde Eskişehir halkı ile tanışmak bizim için iyi bir fırsat oldu. İnsanlarımızı birleştirecek bu tür etkinliklerin her zaman yanında olacağız, emeği geçenleri tekrar kutluyorum.”

Konuşmalardan sonra konuklar açılışı yapılan cam sergisini gezdi. Cam festivaline Martin Janecky, Paul DeSomma, Davide Salvadore, Pino Cherchi, Kadir Dikmen, Köksal Türker, Doç. Mustafa Ağatekin, Yrd. Doç. Gülgün Elitez, Yrd. Doç. Ekrem Kula gibi önemli sanatçılar katıldı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de silahlı saldırı: Bir ölü 2 yaralıMardin’de silahlı saldırı: Bir ölü 2 yaralıKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan Midyat’ta ziyaretlerde bulunduKültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan Midyat’ta ziyaretlerde bulunduİki şehidin annesi Meryem nine vefat ettiİki şehidin annesi Meryem nine vefat ettiBitlis'in bazı köy ve mezralarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldıBitlis'in bazı köy ve mezralarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldıŞırnak’ta FETÖ operasyonu: 8 gözaltıŞırnak’ta FETÖ operasyonu: 8 gözaltı
SIRADAKİ HABER