HaberlerGündem210 Somalili öğrenci Türkiye'ye geldi

210 Somalili öğrenci Türkiye'ye geldi

Dünyanın farklı coğrafyalarındaki 101 ülkede faaliyet gösteren Kimse Yok Mu Derneği, Türkiye’de eğitim gören ve yaz tatili için ülkeleri Somali’de bulunan 210 öğrenciyi eğitim öğretim yılının başlaması sebebiyle Türkiye’ye getirdi. Türkiye’nin çeşitli illerinde lise ve üniversite düzeyinde öğrenim gören Somalili gençler, mutlu olduklarını belirtti.

210 Somalili öğrenci Türkiye'ye geldi
Dünyanın farklı coğrafyalarındaki 101 ülkede faaliyet gösteren Kimse Yok Mu Derneği, Türkiye’de eğitim gören ve yaz tatili için ülkeleri Somali’de bulunan 210 öğrenciyi eğitim öğretim yılının başlaması sebebiyle Türkiye’ye getirdi. Türkiye’nin çeşitli illerinde lise ve üniversite düzeyinde öğrenim gören Somalili gençler, mutlu olduklarını belirtti.

Ağustos 2011'den bu yana başta Somali olmak üzere Doğu Afrika'da yaşanan kuraklık, kıtlık ve çatışmalar ile büyük bir afet yaşayan Afrika insanına kalıcı yardım ve yatırımlarını sürdüren Kimse Yok Mu Derneği, ülkelerinde mağdur olmuş toplam 495 öğrenciyi Türkiye'ye getirerek eğitim öğretim hayatlarına devam etmelerini sağladı. Proje kapsamında Türkiye’de lise ve üniversite düzeyinde eğitim gören ve yaz tatili için ülkeleri Somali’de bulunan 210 öğrenci, eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Kimse Yok Mu tarafından Türkiye’ye getirildi. Özel bir uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen öğrenciler, Türkiye’de okumaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Öğrencilerin eğitimlerini tamamlamalarının ardından ülkelerinde faydalı bireyler olacaklarını söyleyen Kimse Yok Mu Derneği yurtiçi ve eğitim yardımlarından sorumlu yetkilisi Davut Koçak, “2011 yılından beri yürütmüş olduğumuz ‘Doğu Afrika Eğitim Projesi’ ile toplamda 442 öğrencilerimizden bugün 210 tanesini ülkemize getirmiş durumdayız. 2011'de başladığımız projenin şu an üçüncü yılı. Bu sene içerisinde öğrencilerimiz mezun olacak. 259 tanesi lise seviyesinde, 183 tanesi üniversitede okumaktalar zaten. 2011 yılından bu yana Somali genelinde yaptığımız yardımların toplamı 9 milyon TL’yi geçmiş durumda. Bu proje bittiğinde toplam 15 milyon TL yardım yapılmış olacak. Böyle bir öngörümüz var. Hayat şartlarının zorluğu nedeniyle Türkiye’ye göndermede aşırı bir talep vardı zaten. Bu talepleri karşılama adına seçme sınavları yapıldı. Ve onlarla şöyle bir protokol yaptık. Liselerini, üniversitelerini bitirdikten sonra ülkelerine hizmet etmelerini, ülkelerine faydalı olacaklarına dair öğrencilerle böyle bir protokol çalışması yaptık” diye konuştu.

Okuyarak ülkesine faydalı bir genç olmak istediğini söyleyen Nassar Muhammed İbrahim, “Türkiye’ye okumaya geldim. Lise okuyorum inşallah üniversiteyi de okuyacağım. Kimse Yok Mu’nun desteğiyle geldim. Türkçeyi öğretmenlerimden öğrendim Allah razı olsun onlardan” dedi. Ailelerinin desteklerinden dolayı Kimse Yok Mu derneğine çok teşekkür ettiğini söyleyen Muhammed Kasım ise, “Geçen senelerde burada okudum. Bu akşam Somali’den geliyorum. Bu sene lise dörde geçtim üniversiteye gideceğim ama hangi bölüme gideceğime karar vermedim. Marmara Üniversitesi’nde okumak istiyorum. Ailem bizi destekleyen Kimse Yok Mu’ya çok teşekkür ettiler. Bizden çok beklenti var inşallah karşılarız onları. İnşallah çalışırız yaparız. Somali bizim ülkemiz bildiğiniz gibi çok sıkıntılı. İnşallah bu sıkıntıdan kurtarırız” şeklinde konuştu.

Eğitim, ulaşım, barınma ve sağlık giderleri Kimse Yok Mu tarafından karşılanan öğrenciler dernek yetkililerinin refakatiyle eğitimlerini sürdürmek için ülkenin dört bir yanındaki okullarına gönderildi.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER