HaberlerGündem2021 yılının ilk cuma namazı kılındı

2021 yılının ilk cuma namazı kılındı

2021 yılının ilk kılınan cuma namazı hutbesinde, "Geçmişin muhasebesi ve geleceğin imarı" konusuna vurgu yapıldı.

2021 yılının ilk cuma namazı kılındı

Yılbaşı nedeniyle dün akşam saat 21.00'da başlayıp, pazartesi saat 05.00'de sona erecek olan 4 günlük sokağa çıkma yasağında halk, belirlenen kurallar çerçevesinde cuma namazını kılmak için evlerine en yakın camilere akın ettiler.

2020 yılının geride bırakıldığı ve 2021 yılının ilk gününde cuma namazını kılan Müslümanlar, 2021 yılının ümmet coğrafyası için hayırlara vesile olması için dua ettiler.

Ülkenin dört bir yanında olduğu Bitlis'te de yılın ilk cuma namazı kılmanın sevinci yaşandı.  2021 yılının ilk hutbesinde ise "Geçmişin muhasebesi ve geleceğin imarı" konusuna vurgu yapıldı.

"Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın!" ayetinin hatırlatıldığı cuma hutbesinde, "Ömür takviminden her gün bir yaprak daha eksilirken, her geçen yıl, bizi Rabbimizin huzurundaki hesap gününe biraz daha yaklaştırıyor. Hayat sermayemiz azalırken, ahirette hayretler içinde okuyacağımız ve karşılığını göreceğimiz amel defterlerimiz kabarıyor." denildi.

Hutbenin devamında ise şu ifadelere yer verildi:

"Geçen yıllarımızın muhasebesini yapalım. Nefsimizi hesaba çekip kendimizle yüzleşelim. Hata ve günahlardan vazgeçip tövbe edelim. Rabbimize, kendimize, ailemize ve tüm mahlûkata karşı sorumluluklarımızı hatırlayalım. Zira Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de bizi şöyle uyarıyor, 'Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın! Gelecek günlerimizi Allah’ın rızası doğrultusunda planlayalım. Dünyevi heves ve arzuların peşinden hırsla koşarken ahiretimizi heba etmeyelim. Aldığımız her kararın, söylediğimiz her sözün, işlediğimiz her davranışın Yüce Allah tarafından görüldüğünü, duyulduğunu, bilindiğini ve bütün bunlardan hesaba çekileceğimizi unutmayalım. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesselem), bir hadisinde 'Allah, sadece samimi bir şekilde ve kendi rızası gözetilerek yapılan amelleri kabul eder.' buyurmaktadır. O halde, samimiyetle Rabbimize yönelelim. Amel defterlerimizin ibadet ve iyilikle dolacağı bir ömür geçirme kararlılığında olalım. Salgınla imtihanda olduğumuz bu zor günlerde umudumuzu, inancımızı, gayretimizi, birbirimize olan güvenimizi ve desteğimizi daima canlı tutalım."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER