HaberlerGündem2 ay yoğun bakımda kaldı, solunum cihazına bağlı yaşıyor, yılmadı kitap yazdı

2 ay yoğun bakımda kaldı, solunum cihazına bağlı yaşıyor, yılmadı kitap yazdı

Geçtiğimiz yıl solunum yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede 2 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra bir yıldır evinde solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren 16 yaşındaki Yıldız Yılmaz, yoğun bakım günlerini kitaplaştırdı. Hastalığı döneminde resim yapmayı da öğrenen Yılmaz, şiir ve resimlerinden oluşan sergi açtı.

2 ay yoğun bakımda kaldı, solunum cihazına bağlı yaşıyor, yılmadı kitap yazdı
Geçtiğimiz yıl solunum yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı hastanede 2 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra bir yıldır evinde solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren 16 yaşındaki Yıldız Yılmaz, yoğun bakım günlerini kitaplaştırdı. Hastalığı döneminde resim yapmayı da öğrenen Yılmaz, şiir ve resimlerinden oluşan sergi açtı.

Halen açık lisede eğitimini sürdüren Yıldız Yılmaz, TIR şoförü baba Celil ile ev hanımı anne Ayşe Yılmaz’ın dördüncü kız çocuğu olarak 1998’de dünyaya geldi. Henüz 6 aylıkken 2. derece yanık vakasıyla birlikte hastaneyle tanışan Yıldız Yılmaz’a 1 yaşında ‘kalça çıkığı’, 7 yaşında da ‘Duchenne Kas Distrofisi’ teşhisi konuldu. 7 yaşına kadar 2 kez ameliyat olan Yıldız Yılmaz’ın, kas hastalığının tedavisini öğrendikten sonra en büyük destekçisi annesi Ayşe Yılmaz oldu. Kas hastalığıyla mücadele ederken 3 Mart 2013’de solunum rahatsızlığı ile de tanışan Yılmaz, ambulansla kaldırıldığı Dörtçelik Çocuk Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde 2 ay tedavi gördü. Taburcu edilen Yıldız Yılmaz’a ‘ev tipi solunum cihazı bağlandı. Bir yılı aşkın süredir solunum cihazına bağlı olarak hayata tutunan Yılmaz, yoğun bakım ünitesindeki 2 aylık yaşamını ‘umut ışığı’ adını verdiği eserle kitaplaştırdı. Hastalığı süresince resim eğitimi de alan Yılmaz, yaptığı resimler ve yazdığı şiirleri Mahkeme Hamamı Kültür Merkezi’nde sergiyle görücüye çıktı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla kitap çıkaran Yıldız Yılmaz’ı mutlu gününde hastane personeli ve Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Tutanç ile Halk Sağlığı Müdürü Dr. Resul Özbek ile çok sayıda davetli katıldı. Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi evde sağlık hizmetleri biriminin evde baktığı ev tipi solunum cihazına bağlı 16 yaşındaki Yıldız Yılmaz, 'Umut Işığı' adlı kitabını davetlilere büyük bir mutlulukla imzaladı.

HER KARANLIĞIN ARDINDAN GÜNEŞ DOĞAR

Hastalığına rağmen eğitim hayatını da bırakmayan Yıldız Yılmaz, halen lise eğitimini açıktan sürdürdüğünü söyledi. Yıldız Yılmaz, "İlköğretim okulu 7’inci sınıfa kadar normal okulda okudum, Sonra yoğun bakım hayatım başladı ve şu anda lise okuyorum. Eğitim alıp yazar olmayı düşünüyorum. Önümde uzun bir yol var ama ilk adımı attım, yazarlık yolunda." dedi. Kas ve solunum hastası olduğunun altını çizen Yıldız Yılmaz, "Bir senedir solunum rahatsızlığı ile mücadele ediyorum. Yaşadıklarımı dile getirmek istedim. Benim gibi olan insanlara örnek olmak istedim, o sebeple projem ortaya çıktı. Kitap yazdım, resim yapıyorum, şiir yazdım. Yoğun bakımdaki yaşadığım her günü anlattım. 42 sayfalık kitap yazdım. Solunum cihazına bağlı yaşıyorum. Her karanlığın ardından bir güneş doğar ve herkesin umut ışığı ile yaşamasını istiyorum." diye konuştu.


Yıldız'ın yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğulan anne Ayşe Yılmaz ise şunları söyledi: "Yıldız, benim dördüncü kızım, doğduğunda çok sağlıklıydı ama sonradan rahatsızlandı. Kas hastası olduğunu öğrendik. İstanbul’da oturuyorduk, sonra Bursa’ya taşındık. Solunum cihazına bağlandıktan sonra Yıldız’a daha çok sarılmamıza vesile oldu. Annesi olarak çok gururluyum, Yıldız gibi hastaların annesine sesleniyorum; hiçbir zaman yılmasınlar, bıkmasınlar, her zaman çocuklarının arkalarında olsunlar. Sonuca ereceklerine inanıyorum, Allah’tan kimse umut kesmesin. Sevginin aşamayacağı engel yok. Yıldız’la ikimizin sevgisini kimse ölçemez. Yıldız’ın bir sözü var; ‘Bir elmanın iki yarısıyız’. Yolumuza devam edeceğiz, çok mutluyum. Herkese sesleniyorum, ‘çocuğum hasta’ deyip karamsarlığa düşmesin. Hasta değil bunlar, bizden daha akıllı, daha zeki daha ilerdeler. Yoğun bakım günleri çok zor geçti. Allah razı olsun doktor ve hemşirelerimizden. Kas hasatlığının çaresinin de bulunacağına inanıyorum. Hiçbir zaman pes etmeyeceğiz Allah’ın izniyle."

Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Tutanç ise şunları kaydetti: "Yıldız, hpem yoğun bakım ünitesinde yatarken hem de evde yatarken bizim çok sevdiğimiz hastalardan birisi. Çok kabiliyetli, çok candan bir hastamız. Hem resim yaparken, hem kitap yazarken destekledik. Hastamıza bakarken evde sağlık hizmetleriyle sosyal etkinliklerle desteklemek bizim için gurur kaynağı oluyor."

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER