HaberlerGündem130 yıllık hasret Ordu"da son buldu

130 yıllık hasret Ordu"da son buldu

Osmanlı-Rus savaşı neticesinde oluşan göç dalgasıyla birbirinden ayrılan Gürcü akrabaların hasreti, yaklaşık 130 yıl aradan sonra Ordu Tüm Çalışanlar Dayanışma Derneği’nin (TÜÇADER) katkılarıyla son buldu.

130 yıllık hasret Ordu"da son buldu
Osmanlı-Rus savaşı neticesinde oluşan göç dalgasıyla birbirinden ayrılan Gürcü akrabaların hasreti, yaklaşık 130 yıl aradan sonra Ordu Tüm Çalışanlar Dayanışma Derneği’nin (TÜÇADER) katkılarıyla son buldu.

TÜÇADER’in daveti üzerine Ordu’da yaşayan Gürcü kökenli vatandaşların akrabası, aynı zamanda Tiflis milletvekilliği de yapmış olan Temur Gogmacadze ve ailesi Ordu'ya geldi. Temur Gogmacadze ve ailesinin 4 günlük tanışma ve gezi programı, duygulu anların yaşanmasına vesile oldu.

Yaklaşık 130 yıl aradan sonra birbiriyle kucaklaşan aileler göz yaşlarını tutamadı. Buluşma anında akrabalar uzun uzadıya hasret giderdi. Ordu'daki çeşitli tarihi ve turistik yerleri de gezme imkanı bulan Gogmacadze ailesi, Boztepe’den Ordu’yu seyretmeye hayran kaldıklarını ifade ederken, Ordu insanının misafirperverliğinden de çok etkilendiklerini dile getirdi.

Halen biyoloji ve zooloji alanında Batum Şota Rustaveli Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Temur Gogmacadze, program sonunda yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti: "Türkiye’de yaşayan Gürcü kökenli birçok insanın var olduğunu biliyorduk. Zira Osmanlı-Rus harbinin neticesinde oluşan göç dalgasıyla birbirimizden kopmuşuz. Benim ailemden de bu göç hareketi dahilinde Türkiye’ye gelmiş kişiler vardı, biz irtibatımızı uzun yıllar sürdürdük. 1917'de Bolşevik ihtilali oldu, sınırlar kapatıldı ve aileler birbiriyle irtibatını kaybetti. 70 yıla yakın kimsenin kimseden haberi yoktu. 1992'de kapılar açılınca tekrar araştırmalara başladık ve birbirimizle irtibat kurduk. Ancak, ilk defa bu denli ayrıntılı ve geniş çaplı bir görüşmemiz oldu, yaklaşık 4 gün birlikteydik, bu benim için de ailem için de çok anlamlı ve keyifliydi. Ayrıca, Ordu’da benim akrabalarım başta olmak üzere bir çok kişi Gürcüceyi çok iyi seviyede konuşuyor, gelenekler de bir o kadar canlı kalmış. Yemekler başta olmak üzere Gürcü köylerindeki eski evlerin mimari yapısına kadar Gürcü geleneklerinin izlerini görmek mümkün. Bu beni çok mutlu etti. Gürcistan Türkiye ile benzer geleneklere sahip, geleneklerine bağlı ve saygılı insanlar mevcut. İki ülkenin insanlarının dini inanç farklılıkları, onların sosyal yaşamını ve gelenek göreneklerini daha da zenginleştiriyor. Bununla beraber buradaki akrabalarımı görmem, onlarla vakit geçirmem, akrabalarımın köylerini gezmem de bana çok keyif verdi. Bu imkanı sağladıkları için TÜÇADER yönetim kurulu ve üyelerine çok teşekkür ediyorum. Ordu’daki akrabalarımı ve dernek üyelerini en kısa zamanda Gürcistan’da ağırlamak istiyorum. Gelirseniz bizi çok mutlu edersiniz, bu buluşma ilk oldu ama asla son olmayacak, kardeşliğimiz ebedi olarak devam edecektir.”

İLGİLİ HABERLER

Millî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiMillî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangınıMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangını
SIRADAKİ HABER