HaberlerGündem112 Acil Çağrı Merkezleri 58 ilde aktif hale geldi

112 Acil Çağrı Merkezleri 58 ilde aktif hale geldi

Numara ezberleme zorunluluğunu ortadan kaldıran ve acil durumlarda sadece tek bir numaradan yardım istenebilecek Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezlerinin sayısı artmaya devam ediyor.

112 Acil Çağrı Merkezleri 58 ilde aktif hale geldi

Çorum, Gümüşhane ve Osmaniye’de hizmete başlayan merkezlerle birlikte 112 Acil Çağrı Merkezlerinin sayısı 58'e yükselirken söz konusu merkezler haziran ayı sonunda 81 ilde yaygınlaşacak.

 4 dilde hizmet veriliyor

 Ankara 112 Acil Çağrı Merkezinde İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça bilen uzman çağrı alıcılar vasıtasıyla 4 dilde hizmet veriliyor. Ayrıca yeni nesil 112 Acil Çağrı Merkezlerinde engelli bireylere yönelik “engelsiz ulaşım” sağlanabiliyor. Yine E-çağrı entegrasyonu ile araç içi acil çağrı yapma özelliğine sahip araçlardan kaza anında yapılan otomatik çağrılar da 112 Acil Çağrı Merkezleri tarafından karşılanabiliyor.

Yazılımda yerli ve milli kaynaklar kullanıldı

İçişleri Bakanlığının koordinesinde acil çağrı numaralarının tek bir numarada birleştiği 112 Acil Çağrı Merkezlerinde yerli ve milli kaynaklar ile geliştirilen yazılım kullanılıyor.

2020 yılında 88 milyon 341 bin çağrı geldi

Vatandaşın acil yardım çağrı merkezlerinin en büyük sorunu ise adres sorma, telefon deneme ya da sipariş verme gibi gereksiz yere meşgul etmeden kaynaklanıyor. 2020 yılında 112 Acil Çağrı Merkezilerine 88 Milyon 341 Bin 131 çağrı geldi. Bu çağrıların yüzde 66,27’sini ise asılsız çağrılar oluşturdu.

112 Acil Çağrı Merkezleri'ne asılsız ihbarda bulunan ve gereksiz yere meşgul eden 160 kişiye 63 bin 200 lira idari para cezası uygulandı.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı açıkladıMardin Artuklu Üniversitesi ile Şırnak Üniversitesi arasında iş birliği protokolüMardin Artuklu Üniversitesi ile Şırnak Üniversitesi arasında iş birliği protokolüArıcıların yoğun hazırlık mesaisi başladıArıcıların yoğun hazırlık mesaisi başladıMardin Umut Kervanı iki aylık faaliyet raporunu açıkladıMardin Umut Kervanı iki aylık faaliyet raporunu açıkladıRestoranlar aylar sonra ilk kez müşterilerini aldıRestoranlar aylar sonra ilk kez müşterilerini aldı
SIRADAKİ HABER