HaberlerGündemDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçtur

Doğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçtur

Doğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçtur

Bakırköy Sinan Erden Spor Kompleksi içerisinde bulunan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi binası önünde toplanan Doğu Türkistanlılar, barış ve kardeşlik temelli olan olimpiyat hakkının soykırım yapan bir ülkeye verilmesini doğru bulmadıklarını, bunun yerine olimpiyatı hak eden farklı bir ülkeye verilmesi talebinde bulundular.

Basın açıklaması öncesinde konuşan Dünya Uygur Kurultayı Vakfı Başkanı Abdulreşit Abdülhamit, Beijing olimpiyatlarının Pekin'de yapılması kararının boykot edildiğini söyledi.

İlk protesto gösterisinin olimpiyatların merkezi olan İsviçre'nin Lozan kentinde başlayacağını ve 40 farklı ülkede protesto gösterilerinin olacağını belirten Abdülhamit, olimpiyat komitesi tarafından verilen kararın iptal edilmesi, farklı bir ülkede yapılması talebinde bulundu.

Doğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçtur

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı Başkanı Abdulreşit Abdülhamit

"Olimpiyatların ruhu barış, sevgi, saygı, dostluk ve kardeşliktir"

Abdülhamit, "Özellikle Çin, son zamanlara Doğu Türkistan, Tibet, İç Moğolistan ve diğer bölgelerde aşırı baskıcı politikalarını devam ettirmektedir. Doğu Türkistan'da son 6-7 yılda milyonlarca insan toplama kamplarına kapatılarak işkence, soykırım ve insanlığa karşı suç işlenmektedir. Olimpiyatların ruhu barış, sevgi, saygı, dostluk ve kardeşliktir. Bu ruha aykırı bir şekilde Pekin Olimpiyatları dünya kamuoyu vicdanını zedelemektedir ve olimpiyatlar açısından, insanlık açısından bir ayıptır." dedi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Doğu Türkistan Spor ve Gençlik Derneği Başkanı Tahir Gökbayrak, Türkiye Olimpiyat Komitesi'nden söz konusu kararın iptal edilmesi için Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne başvurarak olimpiyatın başka ülkede yapılmasını talep etmesini istedi.

Doğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçtur

 Doğu Türkistan Spor ve Gençlik Derneği Başkanı Tahir Gökbayrak

Gökbayrak, "Doğu Türkistanlılara vekâleten, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine, barış, dostluk, sevgi ve saygıyı temsil eden olimpiyatların, 2022 Kış Oyunlarının Doğu Türkistan, Tibet, İç Moğolistan, Hong Kong ve diğer topluluklara yaptıkları acımasız muameleyle insan haklarını aleni bir şekilde çiğneyen Çin Komünist Partisi yönetimi altındaki Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Beijing'de yapılacak olmasını boykot etmeleri için çağrıda bulunuyoruz." diye konuştu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 2008 Yaz Olimpiyatlarını Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenleme kararı hem olimpiyatların ilkelerine ters düştüğünü hem de hâlihazırda insan hakları ihlallerinde bulunan Çin hükümetini daha da cesaretlendirdiğini belirten Gökbayrak, bu eylemlerin insanlığa karşı suç ve hatta soykırım boyutuna ulaştığını ifade etti.

"Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesiyle insanlığa karşı işlenen suçlara ortak olunuyor"

Gökbayrak, "Uluslararası Olimpiyat Komitesi, insan haklarını hiçe sayan Çin’in baskıcı rejiminin olimpiyatlara ev sahipliği yapmasına izin vererek, temel prensiplerinden olan 'insanlık onurunu koruma' ilkesini göz ardı etmiştir. Beijing 2022 Kış Olimpiyatlarına yaklaştığımız bu günlerde, Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Türkistan’daki baskıcı rejimine şiddetli bir şekilde devam etmektedir. Bugün milyonlarca Uygur, Kazak ve diğer Türk halkları keyfi olarak gözaltına alınıp toplama kamplarına kapatılmakta, bu kamplarda tutulan mağdurlara toplu tecavüzler ve zorunlu kısırlaştırma uygulanmakta, aynı zamanda rızaları dışında tıbbi uygulamalar gerçekleştirerek organ hırsızlığı yapılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Çin, Uygur ve diğer Türk halklarını bu toplama kamplarında zorla çalıştırarak köleleştirmektedir. İnsan hakları ihlallerinin her türlüsünün en şiddetli şekilde yaşandığı Çin Halk Cumhuriyetinde olimpiyat düzenlemek, bu insanlık suçuna ortak olmaktır." şeklinde konuştu.

"Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2008 yılında yaptığı hatayı tekrar etmemeli"

Dünyanın her yerinden insan hakları örgütleri tarafından Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne yaşanan soykırım ve hak ihlalleri ile ilgili rapor sunulduğunu vurgulayan Gökbayrak, şu ifadeleri kullandı:

"Uluslararası Olimpiyat Komitesi tüm bu çağrılara sessiz kalarak ve birçok ülke tarafından Çin’in Doğu Türkistan’da yapmakta olduğu vahşetin insanlığa karşı suç ve soykırım olarak tanınmasını hiçe sayarak, bu suça ortak olmaktadır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 2008 yılında yaptığı hatayı tekrar etmemeli ve bu soykırıma karşı çıkmalıdır. Bu nedenden ötürü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinden 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarının başka bir ülkede yapılması için Uluslararası Olimpiyat Komitesine istekte bulunmasını, bunun kabul edilmemesi durumunda Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarını boykot etmesini talep ediyoruz."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER