HaberlerGündem​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacak

​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacak

​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacak

Siyonist işgal çetelerinin Filistin Halkına uyguladığı zulme dikkat çekmek, protesto etmek ve Gazze’de inşa edilecek “Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi” binasının projesinin tanıtımıyla ilgili Malatya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Yeni Camii meydanında Resim Sergisi ve basın açıklaması düzenlendi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Malatya 1 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Söylemez, Gazze’de inşa edilecek rehabilitasyon merkezinin; Bölgenin ihtiyacına cevap vereceğini ve bin metrekare alan üzerine 630 metrekare bodrum, 650 metrekare giriş, 650 metrekare birinci kat olmak üzere 1930 metrekare kapalı ve 350 metrekare açık alandan oluşacağını kaydetti.

​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacak

Hüseyin Söylemez

Basın açıklamasına Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyarak başlayan Söylemez, “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur. (Tevbe 18) Allah’ın mescitlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, ahirette de onlar için büyük azap vardır. (Bakara 114) Kulu Muhammed’i bir gece Mescid-i Haram’dan yola çıkararak, kendisine bazı mucizelerimizi gösterelim diye, çevresini kutsal kıldığımız Mescid-i Aksa’ya ulaştıran Allah, her türlü noksanlıktan uzaktır. O her şeyi işiten ve her şeyi görendir. (İsra 1)”

İşgalci terör çetelerinin Filistin’de yaptığı zulüm ve katliamları anımsatan Söylemez, şöyle devam etti:

Hatırlayacağımız gibi, siyonist işgalci çeteleri ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'da Kıble Mescid-i'ndeki Müslümanlara saldırısı ile başlayıp 11 gün süren savaşın bilançosu 65’i çocuk, 39'u kadın 248 şehid idi. En az 75 bin kişi yerinden oldu ve 1800 konut tamamen yıkıldı. Malatya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in statüsünü aşındırmaya yönelik israil'in mütecaviz eylemlerine ve Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerine karşı her zaman gerekli tepkiyi vermeye; Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi kuvvetli şekilde beyan ediyoruz. Malatya Sivil Toplum Kuruluşları olarak haklı Filistin davasını unutturmamak ve yaraları sarmak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi buradan ifade etmek istiyoruz.”

​Gazze’de "Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" yapılacak

İsrail mallarının boykot edilmesi amacı ile yaptıkları istişarelerde yerel marketlerin ve Malatya halkının duyarlılığı kendilerini memnun ettiğini ifade den Söylemez, “Savaş sonrası Gazze şehrinde binlerce evin harap olmasından dolayı Malatya’mız adına Türkiye'deki diğer illerimize örnek olacak Malatyalılar Apartmanı'nın inşa edilmesi ile ilgili düşüncemizi İHH aracılığı ile Filistin yerel yönetimleri ile paylaştık.  Ancak, Filistin yerel yönetimlerinin görüşleri doğrultusunda hali hazırda bölgede acil olarak ‘Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne ihtiyaç duyulduğu kanaati hasıl olmuştur. İstişarelerimizi sizlerle yoğunlaştırdıktan sonra 1000 metrekare alan üzerine 630 metrekare bodrum, 650 metrekare giriş, 650 metrekare birinci kat olmak üzere 1930 Metrekare kapalı, 350 metrekare açık alandan oluşan, bölgenin ihtiyacına cevap verebilecek ‘Malatyalılar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ binasını inşa etmeye karar verdik.” dedi.

Yapılacak rehabilitasyon merkezi projesinin hazır olduğunu ve kısa sürede yapımına başlanacağının düşünüldüğünü belirten Söylemez, “Yapılacak rehabilitasyon merkezi ile ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının yanı sıra siyaset, yerel yönetim, iş insanları ve tüm Malatyalılardan gerekli desteği almaya başladığımızı memnuniyet ile belirtmek istiyoruz. Belirtilen proje ile ilgili nakdi destekleriniz için kullanacağımız hesap numaraları daha sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır. Önümüzdeki süreçte söz konusu projenin gelişimi ve diğer çalışmalarımızı sizlerle sürekli paylaşacağımızı ve desteğinize talip olduğumuzu belirtirken; Sabrın vazgeçmek olmadığını, yıllar sürse bile eylem planlarımızı diri tutmak olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda siz tüm Malatyalıların maddi-manevi desteğini bekliyor, Saygılar sunuyoruz.” Diyerek açıklamasını bitirdi.  

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER