HaberlerGündem​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız

​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız

​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız

Mardin Ovası’nda bu sene yağışların yetersiz yağması nedeniyle kuru tarım arazilerinde verim kaybı yüzde 60- yüzde 70’leri buldu.

Meralarda otlar cılız kalınca yazın bile samanın tonu 600-700 lirayı buldu. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar şimdiden kara kara düşünüyor.

Mardin ve ilçelerinde Ocak, Şubat, Mart ve Nisan’da istenilen yağışlar gelmeyince kuru arazi diye tabir edilen sulanmayan ekili alanlar başakta kurudu, verim kaybı yüzde 70’leri buldu.

Durum böyle olunca besici hayvanının otlatacak alan bulamayınca samana yöneldi. Yaz mevsimi olmasına rağmen samanın tonu 600- 700 lirayı buldu.

Kışın ciddi bir saman sıkıntısı çekileceğini göz önüne alan vatandaşlar, samanını stoklamaya başladı. Alım gücü az olan besiciler de kara kara düşünmeye başladı.

Kurban Bayramı hazırlıklarına başlayan hayvan yetiştiricileri, yem fiyatlarındaki artışın devam etmesi durumunda kurbanlık fiyatlarını etkileyeceğine dikkat çekiyor.

​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız

Selahaddin Göksa

“Geçen yıl 200 liraya aldığım samanın tonu 600 liraya çıkmış”

Besicilerin ciddi saman sıkıntısı çekeceğini ifade eden Selahaddin Göksa, “Fakirler artık hayvan besleyemiyor. Saman ve yem fiyatları çok yüksek. Bu yüzden koyunlarımı satacağım. Samanın tonu 600 lira, arpanın tonu 2 bin 800 lira. Bir ineğim var onu da satacağım. Onu besleyemeyiz. Bu sene kurak geçti.  Saman çok pahalı olmuş. Samanı ben geçen sene tonunu 200 liraya almıştım. Şimdi 600-700 lira olmuş.” dedi.

​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız

Mehmet Denktaş 

“Bu sene saman çok pahalı”

Besici Mehmet Denktaş da şunları söyledi:

“Bu sene saman çok pahalı, buğday da çok pahalı. Ekmeklik buğdayın tonu 3 bin lirayı buldu. Yani fakir olan bir insan alamaz. Çiftçi de haklı aslında. Yani gübresi pahalı, mazotu pahalı, işçiliği var. Bazıları borç yapıp tarlaya koyuyor. Yani çiftçi de haklı. Hamalın parası, kamyonun parası derken samını tonu bin lirayı buluyor. Bu da çok fazla geliyor. Saman pahalı olduğu için hayvanları da kimse almıyor. Birileri alsa hayvanlarımı satacağım, çünkü artık besleyemiyoruz.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER