HaberlerGündemYunan askerleri kaçak göçmenleri ölüme yollamış

Yunan askerleri kaçak göçmenleri ölüme yollamış

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri İzmir, Aydın ve Muğla'da, 20-23 Kasım 2014 arasında kanunsuz yollardan yurtdışına çıkmak isteyen ve yardım talebinde bulunan 90 kaçak göçmeni kurtardı, iki organizatörü ise gözaltına aldı. Yunanistan...

Yunan askerleri kaçak göçmenleri ölüme yollamış
Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri İzmir, Aydın ve Muğla'da, 20-23 Kasım 2014 arasında kanunsuz yollardan yurtdışına çıkmak isteyen ve yardım talebinde bulunan 90 kaçak göçmeni kurtardı, iki organizatörü ise gözaltına aldı. Yunanistan karasularına geçen birçok göçmeninse Yunan askerleri tarafından, botlarının motoru alınarak tekrar Türk karasularına gönderildiği belirlendi.

Ekipler, 20 Kasım 2014 günü Muğla’nın Bodrum ilçesi Bağla Koyu ile Karaincir Koyu arasında, "Yaren" isimli fiber teknede 6 erkek ve 1 kadın olmak üzere tamamı Suriye uyruklu toplam 7 kaçak göçmeni kurtardı. 21 Kasım tarihinde İzmir’in Karaburun ilçesi Küçükbahçe önlerinde, tamamı Suriye uyruklu 25 erkek göçmen kurtarıldı. Kaçakların, ifadelerinde denize açıldıktan bir süre sonra Yunan askerleri tarafından yakalandıklarını, lastik botun motorunun alındığını ve Türk karasularına geri gönderildiklerini söylediği belirtildi. Aynı tarihte Aydın’ın Didim ilçesi Eşek Adası'nın doğusunda 20 erkek, 2 kadın ve 2 erkek çocuk olmak üzere 9 Suriye, 9 Eritre ve 6 Somali uyruklu toplam 24 kaçak göçmen kurtarıldı. Aynı tarihte İzmir’in Dikili ilçesi Garip Adası'nın güneyinde 25 erkek, 2 kadın, 1 erkek çocuk ve 1 kız çocuk olmak üzere 17 Afganistan, 5 Eritre, 4 Myanmar, 2 İran ve 1 Suriye uyruklu toplam 29 göçmen kurtarıldı. Bunlar da Yunanistan’a vardıktan sonra yakalandıklarını ve tekrar bir bota bindirilerek Türkiye’ye doğru getirildiklerini ifade etti. 23 Kasım 2014 tarihinde Muğla’nın Datça ilçesi Bozburun açıklarında, "CLUB VIP" isimli fiber tekneye yapılan kurtarma operasyonu neticesinde, tamamı Suriye uyruklu toplam 5 erkek kaçak göçmen kurtarıldı ve 2 Türk organizatör yakalandı.

Ege Denizi'nde 2014 yılında bugüne kadar 504 olayda, toplam 12 bin 516 kaçak göçmen kurtarılırken 67 göçmen kaçakçılığı zanlısı yakalandı. Ayrıca 55 olayda 58 kişinin tıbbi tahliyesi sağlandı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER