HaberlerGündemYSK, trafoya giren kedilerden etkilenmemek için jeneratörlü önlem alacak

YSK, trafoya giren kedilerden etkilenmemek için jeneratörlü önlem alacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven seçim günü yaşanabilecek elektrik kesintisi ihtimallerine karşı tedbir aldıklarını söyledi. Bu konunun her seçim döneminde gündeme geldiğini aktaran Güven, "Bu seçim dönemine ilişkin olarak Adalet Bakanı ile görüştük, ilçe seçim kurullarında gerekli tedbirleri aldık. Jeneratörleri olan adliyelerde ilçe seçim kurullarının çalışma yerlerini belirledik. Jeneratör bulunmayan yerlerle ilgili de seçim gününe kadar tamamında jeneratör alınabilmesi için gerek

YSK, trafoya giren kedilerden etkilenmemek için jeneratörlü önlem alacak
YSK başkanı Sadi Güven, dün siyasi partilerin milletvekili aday listelerini teslimine ilişkin açıklamalarda bulundu. YSK yapılan toplantıda Güven, dün itibarı ile 21 siyasi partinin YSK’ya liste verdiğini kaydetti. 20 siyasi partinin saat 17:00 itibari ile listelerini teslim ettiklerini hatırlatan Güven, "İlk parti saat 17.22’de listelerini teslim etmiştir. Kendileri listeleri getirirken kaza yaptıklarını bize bildirmişlerdir. Bu partiye ilişkin olarak YSK toplanarak bir karar verecektir. Genelgemizde saat 17.00 itibari ile seçmen listelerinin teslimini öngördük ve ilan ettik." şeklinde konuştu.

Siyasi partilerin başvurdukları seçim çevreleri hakkında bilgi veren Güven, "Dün verilen listelere göre 14 siyasi partimiz 85 seçim çevresinde, 1 siyasi partimiz 79 seçim çevresinde, 1 siyasi parti 77 seçim çevresinde, 1 parti 59 seçim çevresinde, 2 parti 58 seçim çevresinde ve 1 parti de 45 seçim çevresinde aday bildirmiştir." ifadelerini kullandı.

'11 İTİBARİ İLE SİYASİ PARTİLERİMİZ EKSİKLİKLERİNİ BİZE BİLDİRMEK ZORUNDADIR'

Dün saat 17.00 itibari ile bildirilen aday listeleri inceledikleri bilgisini veren Güven şu şekilde devam etti: "Bazı siyasi partilerimiz aday listelerini eksik bildirmiş. Bazı siyasi partilerimiz de bildirdikleri aday listeleri bilgi ve belgelerinde eksik belge ile bize gelmişlerdir. Bu partilere bir süre verilecektir. Yarın saat 17.00 itibarı ile bu eksikliklerini gidermek için kendilerine 2 günlük süre tanıyacağız. 11 itibari ile siyasi partilerimiz eksikliklerini bize bildirmek zorundadır."

Siyasi partilerin ülke çapında seçime girebilmeleri için 41 ilin tamamında tüm adayları eksiksiz bildirmekle yükümlü olduklarını hatırlatan Güven, "Bir ilin tam olabilmesi için de o ildeki çıkabilecek milletvekili sayısı kadar aday gösterilmesi gerekir. Eksik aday gösterilmesi veya belgenin eksik olması halinde vermiş olduğumuz süre içinde, belge ikmal edilmediği veya belgesini ikmal edemedikleri aday yerine başka aday gösteremedikleri takdirde o ilde seçime katılma hakkını kaybedecekleridir." dedi.

181 BAĞIMSIZ ADAY

Güven, yurt içinde seçmen sayısını 53 milyon 749 bin 850, yurt dışı seçmen sayısını da 2 milyon 867 bin 609 olarak belirlediklerini söyledi. 181 bağımsız adayın müracaat ettiğini kaydeden YSK Başkanı Güven, bağımsız adaylık başvurusu yapanların 156’inin erkek 16’sının da kadın aday olduğu bilgisini verdi.

YSK olarak gerekli önlemleri aldıklarını aktaran Güven, "Seçime hazırız. Seçimin yapılmasını bekliyoruz. Yurt dışında 54 ülkede 112 temsilcilikte ve 33 gümrükte seçim yapacağız. Yurt dışı seçimler 8 Mayıs itibarı ile başlayacak. 31 Mayıs itibarı ile de sona erecek." ifadelerini kullandı.

'JENERATÖR ALINABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPTIK'

"Türkiye genelinde elektrik kesintisi yaşanmıştı. Buna ilişkin önlem, güvenlik tedbiri ile ilgili bir girişiminiz oldu mu? Seçim günü de böyle bir kesinti yaşanırsa ne yapacaksınız?" sorusuna ise Güven şu şekilde cevap verdi: "Biz her seçim döneminde Enerji Bakanlığı ile yoğun ilişki içinde girip tedbirlerin alınması konusunda gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Her seçim dönemi bu konu gündeme geliyor ancak seçim günleri yaşanan elektrik kesintileri diğer günlerden daha az oluyor. Ümit edilir ki hiç yaşanmasın. Bu seçim dönemine ilişkin olarak Adalet Bakanı ile görüştük, ilçe seçim kurullarında gerekli tedbirleri aldık. Jeneratörleri olan adliyelerde ilçe seçim kurullarının çalışma yerlerini belirledik. Jeneratör bulunmayan yerlerle ilgili de seçim gününe kadar tamamında jeneratör alınabilmesi için gerekli çalışmaları yaptık. Herhangi bir sorun çıkacağını düşünmüyorum."

Güven ayrıca milletvekili adayı gösterilip adaylıktan çekilenlerin başka partilerden aday olamayacaklarını söyledi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER