HaberlerGündemYozgat'ta bu yıl yedikleri mantardan 5 bin 218 kişi zehirlendi

Yozgat'ta bu yıl yedikleri mantardan 5 bin 218 kişi zehirlendi

Yozgat'ta geçtiğimiz yıla oranla bu yıl doğal ortamda yetişen mantarlardan yiyerek zehirlenenlerin sayısı arttı. İlde bu yılın kasım ayına kadar olan sürede toplam 5 bin 218 kişinin yedikleri mantardan zehirlendiği bildirildi.    İl...

Yozgat'ta bu yıl yedikleri mantardan 5 bin 218 kişi zehirlendi
Yozgat'ta geçtiğimiz yıla oranla bu yıl doğal ortamda yetişen mantarlardan yiyerek zehirlenenlerin sayısı arttı. İlde bu yılın kasım ayına kadar olan sürede toplam 5 bin 218 kişinin yedikleri mantardan zehirlendiği bildirildi.

    İl Sağlık Müdürlüğü, tarafından yapılan açıklamada yaşanılan mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşlar uyarılırken, ''Mantar tüketimine bağlı olarak zehirlenme vakalarında artış yaşanmıştır. Hastaneye başvuran sayısı geçen yıla göre 3 kat artmıştır.'' ifadesi kullanıldı. Vatandaşların yabani mantar tüketimindeki artış nedeniyle mantar zehirlenmelerinde de ciddi ve öngörülemez bir artışın izlendiğinin altı çizilen İl Sağlık Müdürlüğü'nün açıklamasında, geçen yıl mantardan zehirlenen kişi sayısının bin 706 olduğu, bu yıl bu sayının 3 kat artarak Kasım itibariyle 5 bin 218'e yükseldiğine dikkat çekildi. Bu yıl Yozgat'ta en fazla mantar zehirlenmesi olayı Ekim ayında yaşandı. Ekim ayında 2 bin 133 kişi sağlık kuruluşlarına yedikleri mantardan zehirlendikleri gerekçesiyle başvuruda bulunurken, Ağustos ayında 68 kişi, Eylül ayında 268 kişi Kasım ayının ilk yarısında ise 502 kişi mantar zehirlenmesi şüphesiyle tedavi gördü.

    Mantar zehirlenmesinden şüphelenilen kişi veya kişiler mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna, mantar yiyen diğer bireylerle birlikte başvurup, bu kişiler gözlem altına alınarak, tedaviye erken dönemde başlanılması gerektiği belirtilen açıklamada, ''Sonucunda oluşabilecek klinik durum düşünüldüğünde toplama mantar yemek, zehirle Rus ruleti oynamaya benzetilebilir. Zehirlenmenin önlenmesindeki tek çare; doğal alanlarda yetişen mantarların kesinlikle yenmemesi ve mantar tüketilmek istenen durumlarda bandrolü ve son kullanım tarihi uygun olan kültür mantarının tercih edilmesidir.'' denildi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER