HaberlerGündemYeni Avukatlık Kanunu Taslağı Çalıştayı Gaziantep'te gerçekleştirildi

Yeni Avukatlık Kanunu Taslağı Çalıştayı Gaziantep'te gerçekleştirildi

Yeni Avukatlık Kanunu Taslağı hakkında Gaziantep Barosu ev sahipliğinde düzenlenen çalıştaya Osmaniye, Mersin, Adana, Hatay Baro Başkanları katıldı. Çalıştayda, avukatlık mesleğinin ciddi bir şekilde itibarsızlaştırıldığı üzerinde...

Yeni Avukatlık Kanunu Taslağı Çalıştayı Gaziantep'te gerçekleştirildi
Yeni Avukatlık Kanunu Taslağı hakkında Gaziantep Barosu ev sahipliğinde düzenlenen çalıştaya Osmaniye, Mersin, Adana, Hatay Baro Başkanları katıldı. Çalıştayda, avukatlık mesleğinin ciddi bir şekilde itibarsızlaştırıldığı üzerinde duruldu.

Gaziantep Barosu'nda düzenlenen Bölge Baroları Yeni Avukatlık Kanunu Taslağı Çalıştayı'na Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Berra Besler, TBB Disiplin Kurulu Başkanı Haşim Mısır, Osmaniye Baro Başkanı Dilem Aksoy, Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ve Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı katıldı. Yeni Avukatlık Kanun Taslağı hakkında düşüncelerini paylaşan konuşmacılar, taslağın içeriği hakkında bilgi verdi.

TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler yaptığı konuşmada, “Meslektaşlarımızın dünya standartları ile örtüşen konumlara ulaşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Hak arama özgürlüğünün sesi cesaretle ortaya çıkan avukatlar olarak bizler, siyasal iktidarların mesleğimize bakış açısı sebebiyle hazırladığımız çalışmaları meclis gündemine getiremedik. Bugün iktidarın mesleğimize bakış açısı anlayışı ne ise bundan öncekiler de farklılık göstermedi.” dedi.

Avukatlık kanunu çalışmaları hakkında bilgi veren Besler, “Yaptığımız çalışmada Adalet Bakanı'nın vesayet olarak adlandırdığımız yetkilerinin tamamını çıkardık. Madde gerekçesi de yargı reformu bağlamındaki istişare ziyaret raporlarındaki gerekçelerdir.” diye konuştu.

TBB Disiplin Kurulu Başkanı Haşim Mısır ise, “TBB artık şapkayı önüne koymalıdır. Avukatlık taslağı meclise geldiği zaman elimizde patlar. Olayın ciddiyetine bakıp, olayı bütün barolara indirmeyi başarırsak, kamunun desteğini arkamıza alırsak hiç bir siyasi iktidar ters bir kanun çıkartıp mesleğimizi bitirmeye cesaret bile edemez.” ifadelerine yer verdi.

Avukatlık mesleğinin önemine değinen Osmaniye Baro Başkanı Dilem Aksoy, “Mesleğimizin geldiği şu noktada ciddi bir şekilde itibarsızlaştırılma ve ekonomik çöküş ile karşı karşıyayız.” açıklamasına yer verdi.

Çalıştayın ev sahibi Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı ise, “Yeni avukatlık yasa tasarısı taslağı ile ilgili olarak gerek barolar gerekse TBB tarafından görüş ve öneriler Adalet Bakanlığı'na iletilmiştir. Gelinen süreçte Sürpriz bir paket ile karşılaşmamak adına, ekonomik anlamda kan kaybeden mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkmak adına görüş ve önerilerimizi paylaşmak adına bu çalıştayı gerçekleştirdik.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER