HaberlerGündemYazıcıoğlu’nun ölümünü MİT 3 saatte öğrendi

Yazıcıoğlu’nun ölümünü MİT 3 saatte öğrendi

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), 25 Mart 2009’da beraberindeki beş kişiyle birlikte şüpheli bir helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünü 3 saat içinde öğrendiği ortaya çıktı.

Yazıcıoğlu’nun ölümünü MİT 3 saatte öğrendi

Bu çarpıcı bilgi gazeteci Emre Soncan’ın kaleme aldığı Son Akıncı-Muhsin Yazıcıoğlu’nun Sır Ölümü isimli kitapta yer aldı. Kitapta yer alan bilgilere göre, MİT’in o dönemki cumhurbaşkanlığı sorumlusu Oğuz Eryılmaz, ‘kaza’dan yaklaşık 3 saat sonra partilileri aradı ve Yazıcıoğlu’nun öldüğünü haber verdi. Halbuki Yazıcıoğlu’nun cansız bedeni ‘kaza’dan ancak iki gün sonra bulunabilmişti. Bu olay, kitapta şöyle anlatıldı: “Helikopter düşeli yaklaşık 3 saat 20 dakika olmuştu. Partide bir kriz masası oluşturuldu. Ökkeş Şendiller, Hasan Çağlayan, Mahir Damatlar, Erol Dok ile Naci Doğan gibi partinin ve hareketin önemli isimleri birlikte durum değerlendirmesi yapıyordu. Erol Dok’un telefonu çaldı. Telefonun diğer ucundaki ses Oğuz Eryılmaz’a aitti. Bir süre konuştular. Daha sonra Dok, telefonu yere fırlattı. Arkadaşlarına döndü ve “Muhsin Yazıcıoğlu öldü” dedi. Aradan birkaç dakika geçti. Bu kez Ökkeş Şendiller’in telefonu çalmaya başladı. Arayan yine MİT görevlisi Eryılmaz’dı. İlk verdiği bilgide Yazıcıoğlu’nun helikopterin altında kaldığını söylediğini, bunun doğru olmadığını, helikopterin altında kalan kişinin Yüksel Yancı olduğunu ifade etti. Yazıcıoğlu’nun ise helikopterden 15 metre ileride ölü olarak bulunduğunu anlattı. Herkes şok içerisindeydi. Yazıcıoğlu, hayata gözlerini yummuştu.”

Yıllarca merhum Muhsin Yazıcı-oğlu’nun yanında yer alan ve MİT görevlisi Eryılmaz’ı da tanıyan Ökkeş Şendiller’in konuya ilişkin ifadeleri soruşturma dosyasına girdi. Yaşananlarla ilgili ifadesine başvurulan Oğuz Eryılmaz, iddiaları kabul etmedi. Fakat Şendiller, anlattıklarının arkasında durdu. Eryılmaz’ın Şendiller’i aradığına dair HTS (telefon görüşmeleri kaydı) kayıtları da savcı tarafından dosyaya eklendi.

O BİLGİLER CUMHURBAŞKANI GÜL’E İLETİLDİ

El Hamra Yayınları’ndan çıkan kitapta konuya ilişkin ilginç bir bilgi daha yer aldı. Buna göre, Eryılmaz’ın telefonda Yazıcıoğlu’yla ilgili verdiği bilgiler, dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de iletildi. Yaşananlardan haberdar olan, kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim, konuya ilişkin bilgi notu hazırladı. Ardından randevu isteyerek Köşk’e çıktı. Notu Gül’e sundu ve Eryılmaz’ın MİT’in Cumhurbaşkanlığı’ndaki temsilcisi olduğunu hatırlattı. Gül’den olayın üzerine gitmesini ve aydınlanmasına yardımcı olmasını istedi. Fakat herhangi bir sonuç alamadı. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Türkiye genelinde aranan bin 964 kişi yakalandıTürkiye genelinde aranan bin 964 kişi yakalandıEv eşyası almak isterken hem mobilyadan hem de paralarından oldularEv eşyası almak isterken hem mobilyadan hem de paralarından oldularDava Arkadaşlarının dilinden Molla Muhammed Said Varol: Güzel ahlakıyla gönülleri fetheden biriydiDava Arkadaşlarının dilinden Molla Muhammed Said Varol: Güzel ahlakıyla gönülleri fetheden biriydiKuraklıktan etkilenen çiftçinin kredi borçları ertelenecekKuraklıktan etkilenen çiftçinin kredi borçları ertelenecek​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız
SIRADAKİ HABER