HaberlerGündemSavcı: Özal'ın bizi affetmesini dilemekten başka söylenecek söz kalmamıştır

Savcı: Özal'ın bizi affetmesini dilemekten başka söylenecek söz kalmamıştır

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle açılan davada sanık Levent Ersöz beraat etti. Savcı, verdiği mütalaada yer alan 'Merhum Cumhurbaşkanı'na...

Savcı: Özal'ın bizi affetmesini dilemekten başka söylenecek söz kalmamıştır
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle açılan davada sanık Levent Ersöz beraat etti. Savcı, verdiği mütalaada yer alan 'Merhum Cumhurbaşkanı'na Allah’tan rahmet, bir yargı mensubu olarak da yargı adına bizi affetmesini dilemekten başka söylenecek söz kalmamıştır. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mekanı cennet ve ruhu şad olsun." ifadeleri dikkat çekti.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü ilgili açılan davanın karar duruşması yapıldı. Davanın son duruşmasına tek sanık emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Ersöz’ün avukatı ve Özal ailesinin avukatı katıldı. Özal ailesinin avukatı soruşturmasının genişletilmesini talep etti. Mahkeme, soruşturmanın genişletilmesi talebini reddetti. Özal ailesinin avukatı ayrıca sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Avukatların taleplerinin ardından cumhuriyet savcısı, esas hakkında mütalaasını verdi. Savcı, mütalaasında Turgut Özal’ın kesin ölümünün tespit edilememiş olmasının, bir hastalık sonucu mu vefat ettiği yoksa menfur bir suikast sonucu mu öldürüldüğünün, hastalanmasına müteakip vefatına kadar yapılan idari ve adli hatalar zincirlemesi sonucu gerçeğin ortaya çıkmasının engellendiği ve kaybolduğunu belirtti.

Mütalaada ayrıca şu ifadeler yer aldı: "Ülkemize büyük hizmetler vermiş Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın hastalık nedeni ile değil de menfur bir suikast sonucu öldürülüp öldürülmediği konusundaki belirsizlik nedeniyle zamanında yapılmayan klasik otopsi ve ölüm esnasında maktulden alınmayan verileri alınmayarak delillerin kaybolmasına neden olan sorumluların ihmalleri yüzünden kirli eller ortaya çıkarılamamıştır. Çıkarılmadığı için merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a Allah’tan rahmet, bir yargı mensubu rahmet olarak da yargı adına bizi affetmesini dilemekten başka söylenecek söz kalmamıştır. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mekanı cennet ve ruhu şad olsun."

Sanığın atılı sucu işlediğine dair cezalandırılmasına yeterli, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığını belirten savcı, Ersöz’ün beraatini talep etti. Ersöz, son sözünde beraatini talep etti. Mahkeme, sanık Ersöz'ün atılı suçu işlediğine dair yeterli belgenin olamaması ve suç sabit olmadığından beraatine karar verdi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER