HaberlerGündem'Roboski katliamı MGK'nın bilgisi dahilinde gerçekleştirildi' iddiası

'Roboski katliamı MGK'nın bilgisi dahilinde gerçekleştirildi' iddiası

34 kişinin yaşamını yitirdiği Uludere hadisesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen bir arpa boyu dahi yol alınamadı. Her ayın 28'inde bir araya gelerek olayın faillerinin bulunmamasına tepki gösteren Uludereliler...

'Roboski katliamı MGK'nın bilgisi dahilinde gerçekleştirildi' iddiası
Her ayın 28'inde bir araya gelerek olayın faillerinin bulunmamasına tepki gösteren Uludereliler, Millet ve Adalet Partisi (MİLAD) Genel Başkanı ve eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in 34 kişinin hayatını kaybettiği hava operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamaların kamuoyunda geniş yankı bulmasına, kapanan dosyanın tekrar açılacağı ümidiyle sevindi.

Bugün de Şırnak Valiliği önünde toplanan Uludereli aileler, basın açıklaması yaptı. Valilik önünde adalet isteyen Uludereli aileler adına açıklama yapan Ferhat Encü, “Biz Roboskili ailelere göre, bu katliam, tüm çıplaklığıyla ortadadır ve katiller bellidir. Fakat ne yazık ki bu ülkeyi yönetenler bu katliamdan sorumlu olduğu için yargılanmıyor.” dedi.

Olayın üzerinden 3 yıl geçtiğini ifade eden Ferhat Encü, “Fakat ne yazık ki belli olan katiller yargılanmış değiller. Bizler adalet mücadelemizin devam ettiğini ve sonuna kadar da bu mücadelemizin süreceğini buradan ifade etmek istiyorum. Hepinizin bildiği gibi geçenlerde o dönemin İçişleri Bakanı olan İdris Naim Şahin, Roboski katliamı ile ilgili açıklama yaptı ve açıklamada aslında bir itirafta da bulundu. Tamamen gerçekleri belirtmese dahi aslında Roboski katliamının ne kadar bilinçli ve planlı olduğunu, 28 Aralık 2011’de o akşam Ankara’da toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda Roboski katliamının planlama aşamasının devam ettiğini ve son aşamasının orada ele alındığını hem iktidarın hem de askeri yetkililerin bizzat bilgisi dahilinde, bu katliamın gerçekleştirildiğini görmekteyiz.” diye konuştu.

Ferhat Encü son olarak şunları söyledi: “Biz Roboskili ailelere göre, bu katliam tüm çıplaklığıyla ortadadır ve katiller bellidir. Fakat ne yazık ki bu ülkeyi yönetenler bu katliamdan sorumlu olduğu için yargılanmıyor. Burada mücadelemizin devam ettiğini, katillerden hesap sorulana kadar bu mücadelenin süreceğini burada ifade etmek istiyoruz.”

Yapılan açıklamalardan sonra olayda yaşamını yitiren Şivan Encü'nün kardeşi Dilek Encü, yazdığı mektubu okudu. Toplanan grup yapılan iki dakikalık oturma eyleminden sonra sessizce dağıldı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER