HaberlerGündemReha Çamuroğlu: Munzur adını AK Parti reddetmişti

Reha Çamuroğlu: Munzur adını AK Parti reddetmişti

Eski AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tunceli ziyaretini ve ‘Munzur Üniversitesi, Dersim Müzesi’ açıklamalarını değerlendirdi. Tunceli Üniversitesi’nin isminin Munzur Üniversitesi olması için Kamer...

Reha Çamuroğlu: Munzur adını AK Parti reddetmişti
Eski AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tunceli ziyaretini ve ‘Munzur Üniversitesi, Dersim Müzesi’ açıklamalarını değerlendirdi. Tunceli Üniversitesi’nin isminin Munzur Üniversitesi olması için Kamer Genç’in teklifte bulunduğunu ancak AK Parti oyları ile bu teklifin reddedildiğini hatırlatan Çamuroğlu, “Tunceli’de sergilenen kucaklaşma sahneleri ihsan gibi ortaya kondu. Orada kucaklaşırken, dışarda insanlar coplara, biber gazlarına maruz kalıyordu.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Tunceli Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Alevilerin sorunlarına değinmiş, Tunceli Üniversitesi’nin isminin Munzur Üniversitesi olarak değiştirileceğini söylemişti. Ayrıca Davutoğlu, eski kışlanın Dersim Müzesi olarak düzenleneceğini belirtmişti.

Eski AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu, Davutoğlu’nun konuşmasını ve hükümetin Alevilere yönelik politikalarını Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) değerlendirdi. 7 önce başlatılan Alevi açılımının hayal kırıklığı ile sonuçlandığını anlatan Çamuroğlu, “Alevilerin neler istedikleri, talepleri, sıkıntıları belli. Sayın Başbakan’ın niyetini tartışmak istemiyorum. Niyeti iyi olabilir. Ama bu mesele niyetlerle ölçülebilecek bir mesele değil, sonuçlarla ölçülebilir. Büyük beklentiler yaratıp, Alevilere cafcaflı, hamasi sözler söyleyip, hiçbir taleplerine cevap vermemek daha büyük hayal kırıklıkları yaratıyor. Birbirlerine daha da yabancılaşmaları ile sonuçlanıyor. Kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Tunceli Üniversitesi kurulurken Munzur isminin teklif edildiğine dikkat çeken Çamuroğlu, “Tunceli Üniversitesi’nin adı Munzur Üniversitesi olacak. Üniversite kurulurken ben o sırada milletvekili idim. Kamer Genç Bey böyle bir öneri getirdi idi. Ve bu AK Parti’nin oyları ile reddedildi. Dersim Müzesi açılsın. Dersim Müzesi diye bir şey talep etmedi Aleviler.” şeklinde konuştu.

‘DERSİMLİLER İLE ALEVİLERİ BİRBİRİNDEN UZAKLAŞTIRMA ÇABASI’

Alevilerin taleplerinin karşılanmadığını ancak sürekli ‘Dersim’ vurgusu yapıldığını anlatan Çamuroğlu, yaşadığı bir kaygıyı da şöyle dile getirdi: “Başka bir olay görüyorum ki o beni çok rahatsız ediyor: Dersimliler ile Alevileri bir birinden uzaklaştırma çabası. Dersimliler ile Dersimli olmayan Alevileri birbirine yabancılaştırmak gibi bir tarz var. Dersim olaylarından kalkılarak ‘Alevilere böyle yapıldı şöyle yapıldı…’ Dersim Aleviler için çok önemlidir ama Dersim’i Alevilik için birinci kıstas, birinci kriter gibi bir noktaya koymak, yani Munzur Üniversitesi adı, Alevilerin genel taleplerinden daha önemli değil. Alevilere Munzur Üniversitesi adı ile lütufta bulunuluyor. Böyle bir açılım, böyle bir eşit vatandaşlık olmaz. ‘Sürekli biz veriyoruz’ kibri içinde yaklaşılıyor Alevilere.”

‘BU İŞLER, SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN OLUYOR’

Başbakan’ın Tunceli’deki konuşmasının ve vaatlerinin seçim yatırımı olduğunu söyleyen Çamuroğlu, “Bu işler seçimler yaklaşırken oluyor hep. AK Parti kendini sıkışıyor hissettiğinde, zor durumda hissettiğinde oluyor bu işler. AK Parti çok güçlü zamanlarında tek bir parmak hamlesi ile çözebilirdi bu işleri. Diyanet İşleri Başkanlığı bile, o zamanki Başbakan’a sunduğu raporda ‘Cemevleri ibadethane kabul edilemez’ falan da demedi. Bu işin siyasi bir mesele olduğunu söyleyip siyasi iktidara bıraktı bu meselenin hallini. Maalesef dağ fare doğurdu.” açıklamasında bulundu.

Davutoğlu’nun Alevi kanaat önderleri ile sorunları konuşacağı yönündeki söylemini de değerlendiren Çamuroğlu, “Alevi kanaat önderleri ile neyi konuşacaklar? Kaç senedir konuşuyorlar. Bir 20-30 sene daha mı konuşacaklar yani?” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER