HaberlerGündemOkuma yazma bilmeyen seçmen, bağımsız aday için nasıl oy kullanacak?

Okuma yazma bilmeyen seçmen, bağımsız aday için nasıl oy kullanacak?

Türkiye 7 Haziran’daki milletvekilliği seçimlerine hazırlanıyor. Birçok ilde yer alan bağımsız adayların yarışacağı seçimde dikkat edilmesi gereken birçok husus yer alıyor. Bağımsız adayların resimleri olmadığı için okuma yazma bilmeyenler sandık kurulu başkanından yardım alacak. Sandık başkanına oyunu kullanacağı adayın ismini söyleyecek. Sandık başkanı da okuma yazma bilmeyen seçmene adayın yerini gösterecek. 'Bağımsız adaya oy verenlerin bir partiye daha oy vermesi gerekiyor' şeklindeki söyle

Okuma yazma bilmeyen seçmen, bağımsız aday için nasıl oy kullanacak?

Türkiye’de 2015 Genel Seçimleri’ne sayılı günler kaldı. Seçimde 165 bağımsız milletvekili adayının yer almasıyla vatandaşların dikkat etmesi gereken konular da arttı. Bağımsız aday hangi ilden adaysa o ilde isimleri yer alacak. Bağımsız adaylar oy pusulasında partilerin amblemlerinden sonraki kutularda yer alacak. Bağımsız adaylar soy isimlerinin alfabetik sırasına göre pusulada yer alacak.

Okuma yazma bilmeyenler ve görme engellilerin bağımsız adaylara nasıl oy kullanacağı merak konusu. Yüksek Seçim Kurulu’ndan verilen bilgiye göre okuma yazma bilmeyenler seçim günü sandık kurulu başkanından yardım alacak. Sandık başkanının yanına giderek durumu anlatacak. Okuma yazma bilmeyen seçmen, oyunu kime kullanacaksa sandık başkanına onun ismini söyleyecek. Sandık başkanı da ona seçmene oy pusulasındaki yerini gösterecek. Seçmen, kabine tek başına girerek verilen ‘evet’ kaşesiyle birlikte oyunu kullanacak.

Görme engellilerle ilgili harf tanıma özelliği pusulada yer almadığı için seçmen, görme engelli olduğunu raporla belgelendirerek sandık kuruluna sunacak. Raporu sandık kuruluna ibraz ettikten sonra yanında akrabası ile birlikte kabine girerek oyunu kullanabilecek.

BAĞIMSIZ ADAYA NASIL OY VERİLECEK?

Bağımsız adaya oy vermek için sandık görevlilerinden normal oy pusulası ve zarf alınacak. Oy pusulasında bağımsız adayın ismi yer alacak ama adayın fotoğrafı olmayacak. Bağımsız aday için farklı zarf ve oy pusulası kullanılmayacak. Bağımsız adaya oy vermek için, pusulada aday isminin olduğu bölüme evet mührünün basılması yeterli olacak, başka işlem yapılmayacak. Bağımsız adayın isminin olduğu yere evet mührü basıldıktan sonra pusula, zarfa konarak sandığa atılacak. 'Bağımsız adaylara oy verecek kişilerin mutlaka bir partiye daha oy vermesi gerekiyor' şeklindeki söylem ise yanlış. Bağımsız adaya oy verenlerin, partilere oy verme zorunluluğu bulunmuyor.

SEÇMENLER SADECE BİR BAĞIMSIZ ADAYA OY VEREBİLECEK

Seçim günü dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şu şekilde: “Birden fazla parti ya da bağımsız adaya ayrılan bölüme mühür basılmayacak. Birleşik oy pusulası sandık kurulunca verilen çift mühürlü zarfa konulacak. Birleşik oy pusulasına herhangi bir işaret konulmayacak. Mühür tercih edilecek parti veya bağımsız adayın alanının dışına taşmayacak. Yırtılan oy pusulası geçersiz sayılacak. Birleşik oy pusulasının arkasında sandık kurulu mührü bulunmalı, arkasında mühür bulunmayan birleşik oy pusulaları geçersizdir. Bağımsız adayın isminin olduğu yere evet mührü basıldıktan sonra pusula zarfa konulacak. Zarfın ağzı kapatılıp sandığa atılacak.”

BAĞIMSIZ ADAYA OY VERECEK SEÇMENE YANLIŞ BİLGİ VERİLİYOR

Öte yandan bağımsız adayların seçim bürolarından yapılan açıklamada, bazı vatandaşlara, “Bağımsızlara oy verirken aynı pusulada bir siyasi partiye de mühür basmalısınız ki oyunuz geçerli olsun” şeklinde kasıtlı ve yanlış yönlendirme yapıldığına dikkat çekilerek, pusulada sadece bir kutuya mühür basılması gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada, üzerinde birden fazla mühür olan oy pusulalarının geçersiz kabul edileceği belirtildi.

165 BAĞIMSIZ ADAY YARIŞACAK

Türkiye, bağımsız adayların ön plana çıktığı bir seçime gidiyor. 7 Haziran’da 165 bağımsız aday yarışacak. 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu yapan polisler de bağımsız aday olarak vatandaştan oy isteyecek. Ailelerinin ve sevenlerinin destekleriyle seçime giren polis şeflerinin aday olduğu şehirler ise İstanbul, Ankara ve İzmir.

Ergenekon operasyonlarıyla adını duyuran Ali Fuat Yılmazer İstanbul 1. Bölge’den bağımsız milletvekili adayı. 17 Aralık operasyonunun başındaki isim Yakub Saygılı İstanbul 2. Bölge’den yarışa girdi. Yine yolsuzluk operasyonunu yürüten Nazmi Ardıç, Ankara 1. Bölge’den aday oldu. PKK ve KCK operasyonlarını yürüten eski polis şeflerinden Yurt Atayün ise Ankara 2. Bölge’de seçmenlerin karşısına çıkacak.

BAĞIMSIZ ADAYLARDAN BAZILARI ŞÖYLE

İSTANBUL 1. BÖLGE 10. SIRA
Ali Fuat Yılmazer: 15 bağımsız adayın katılacağı İstanbul 1. Bölge'den aday. Yılmazer’in bağımsız adaylar içindeki yeri 10. sıra. Yılmazer’e oy vermek isteyenler isminin altına evet mührü vuracak.
İstanbul 1. Bölge ilçeleri: Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar

İSTANBUL 2. BÖLGE 3. SIRA
Yakub Saygılı: İstanbul 2. Bölge'de 17 bağımsız aday arasında 3. sırada yarışacak. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun başındaki eski polis şefi Saygılı'ya oy vermek isteyenler isminin altına evet mührü vuracak.
İstanbul 2. Bölge ilçeleri: Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Eyüp, Fatih, Şişli, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Zeytinburnu.

İSTANBUL 3. BÖLGE 3. SIRA

Hakan Şükür: İstanbul 3. Bölge’den bağımsız aday oldu. Partiler ve 48 bağımsız aday ile yarışacak. Şükür’e oy vermek isteyenler 3. sıradaki isminin bulunduğu tercih kısmına evet mührü vuracak.
İstanbul 3. Bölge ilçeleri: Bağcılar, Avcılar, Bahçelievler, Arnavutköy, Bakırköy, Beylikdüzü, Başakşehir, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Silivri, Küçükçekmece, Güngören

ANKARA 1. BÖLGE 5. SIRA

Nazmi Ardıç: Ankara 1. Bölge’den bağımsız milletvekili adayı Ardıç pusulada 5. sırada bulunuyor. 8 bağımsız adayın yarıştığı Ankara 1. Bölge’deki seçmenler Ardıç’ın isminin altına evet mührü vuracak.
Ankara 1. Bölge ilçeleri: Çankaya, Mamak, Etimesgut, Sincan, Akyurt, Bala, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Polatlı, Şereflikoçhisar.

ANKARA 2. BÖLGE 6. SIRA

Yurt Atayün: Ankara 2. Bölge’de, 6 bağımsız aday arasında 6. sırada seçime girecek. Keçiören ve çevresindekiler Atayün’e oy vermek isterlerse pusulanın 6. sırasındaki isminin altına evet mührü vuracak.
Ankara 2. Bölge ilçeleri: Keçiören, Altındağ, Yenimahalle, Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Pursaklar.

İZMİR 1. BÖLGE 1. SIRA

İlhan İşbilen: İzmir 1. Bölge’den aday olan İlhan İşbilen, oy pusulasında partilerden sonraki bağımsız adaylar listesinde 1. sırada yer aldı. İşbilen’e oy vermek isteyenler isminin altına evet mührü vuracak.
İzmir 1. Bölge ilçeleri: Konak, Gaziemir, Buca, Balçova, Çeşme, Urla, Narlıdere, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Menderes, Seferihisar, Torbalı, Selçuk. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Ege Denizi'nde 4 büyüklüğünde depremEge Denizi'nde 4 büyüklüğünde depremMeteoroloji'den kuvvetli buzlanma ve don uyarısıMeteoroloji'den kuvvetli buzlanma ve don uyarısıTürkiye'den Yunan Başpiskopos'a "İslam dini" tepkisiTürkiye'den Yunan Başpiskopos'a "İslam dini" tepkisiHafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdiHafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdiMeteorolojiden Bitlis için fırtına ve çığ uyarısıMeteorolojiden Bitlis için fırtına ve çığ uyarısı
SIRADAKİ HABER