HaberlerGündemNüfus memuru 'Yunus'u 'Yonis' yazdı, hayatı karardı

Nüfus memuru 'Yunus'u 'Yonis' yazdı, hayatı karardı

Türk filmlerinde görmeye alışık olunan nüfus kağıdına isminin yanlış yazılması hadisesi Kocaeli’nin Gebze ilçesinde gerçek oldu. Gebze'de esnaflık yapan Yunus Çetinkaya isimli vatandaş, doğduğunda nüfus memurunun ismini nüfus kağıdına...

Nüfus memuru 'Yunus'u 'Yonis' yazdı, hayatı karardı
Türk filmlerinde görmeye alışık olunan nüfus kağıdına isminin yanlış yazılması hadisesi Kocaeli’nin Gebze ilçesinde gerçek oldu. Gebze'de esnaflık yapan Yunus Çetinkaya isimli vatandaş, doğduğunda nüfus memurunun ismini nüfus kağıdına yanlış yazmasından ötürü mağdur oldu.

Konya’da, 1971 yılında doğan Yunus Çetinkaya’nın ismi nüfus kağıdına görevli memur tarafından 'Yonis' olarak yazıldı. Bu durum Yunus’a küçüklüğünde olumsuz bir durum yaşatmadı. Ancak, yaşının ilerlemesiyle birlikte problemler de ortaya çıkmaya başladı. Gerek, iş ararken, gerekse kız istemeye gittiğinde nüfus kağıdında isminin 'Yonis' yazılı olması hep sorunlara yol açtı. Hatta, bazı aileler kızlarını dahi vermek istemedi.

Onun 'Yonis' ismini gören bazıları tepki dahi gösteriyor. Çetinkaya, karşılaştığı zorluğu şöyle izah etti: “İş için gittiğim yerlerde ya da ilk kez tanıştığım bazı insanlardan tepki alıyorum. Konyalı ve Türk olduğumu anlatmaktan yoruldum artık. Biliyorsunuz İsrail’in son yıllarda Müslümanlara yaptığı haksızlıklar ve zulümler daha da çoğaldı. Beni tanımayan bu insanların gösterdikleri bu tepkiyi bu nedenle çok iyi anlıyorum. Nüfus memurunun yaptığı bu hata ömrüm boyunca önüme gelip duruyor. Adımın Yonis olması evlenmemi bile etkiledi. Ailem kız isteyince herkes ismime takıldı."

Çetinkaya, ismini düzeltmek için pek çok kez Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğini, ancak kendilerinden doğum belgesi istendiğini, bu yüzden de gerekli değişiklikleri yaptıramadığını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER