HaberlerGündemMahkemeden Risale-i Nur kararı

Mahkemeden Risale-i Nur kararı

Ankara 3. Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi, Risale-i Nurlar ile ilgili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 47. maddesindeki değişikliği Anayasa’ya aykırı bularak, dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderilmesine karar verdi.

Mahkemeden Risale-i Nur kararı

Bediüzzaman Said Nursi’nin Risale-i Nur Külliyatı adı altında neşredilmiş eserlerin, mali ve fikri haklarının herhangi bir şahsa ait olmadığının tespitine karar verilmesi ve davanın Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne ihbar edilmesi ile ilgili açılan davanın görülmesine, Ankara 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme, Risale-i Nurların Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun (FSEK) 47. maddesinde yapılan değişikliği Anayasa'ya aykırı buldu.

Mahkeme, uyuşmazlığın çözümünde doğrudan uygulanması söz konusu olan 5846 sayılı yasanın 10.09.2014 tarih ve 6552 sayılı yasanın 87. maddesi ile değişik 47. maddesinin anayasanın 2, 10, 12, 13, 26, 27, 29 ve 35. maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa'nın 152. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi önünde itiraz yoluna başvurulmasına karar verdi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Malatya'da çalıntı kol saatlerini satın alan 2 şüpheli yakalandıMalatya'da çalıntı kol saatlerini satın alan 2 şüpheli yakalandıGaziantep’teki elektrik kesintilerine tepkiler sürüyorGaziantep’teki elektrik kesintilerine tepkiler sürüyorMalatya'da uyuşturucu ticareti yapmaktan bir kişi tutuklandıMalatya'da uyuşturucu ticareti yapmaktan bir kişi tutuklandıMalatya'da haklarında hüküm bulunan 32 kişi yakalandıMalatya'da haklarında hüküm bulunan 32 kişi yakalandıAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildiAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildi
SIRADAKİ HABER