HaberlerGündemKozan’da CBS görüntüleme çalışması devam ediyor

Kozan’da CBS görüntüleme çalışması devam ediyor

Kozan Belediyesi tarafından hazırlanan ilçedeki Taşınmaz Kültür Varlıklarının Turizme Kazandırılması Projesi kapsamında, ilçenin 360 derece 3 boyutlu panoramik ortam çekimlerinin yapılarak internetten paylaşıma açılmasını sağlayacak...

Kozan’da CBS görüntüleme çalışması devam ediyor
Kozan Belediyesi tarafından hazırlanan ilçedeki Taşınmaz Kültür Varlıklarının Turizme Kazandırılması Projesi kapsamında, ilçenin 360 derece 3 boyutlu panoramik ortam çekimlerinin yapılarak internetten paylaşıma açılmasını sağlayacak Coğrafi ve Kent Bilgi Sistemi’nin (CBS) görüntüleme çalışması devam ediyor.

8 kameralı özel bir cihaz yardımıyla, 5 metre arayla cadde ve sokakların 360 derece 3 boyutlu görüntülerinin çekimini tamamlayan ekipler, 13 tarihi eser niteliğindeki yapının da çekimlerini sürdürüyor.

370 kilometrelik alan içindeki Kozan Kalesi, Karasis Kalesi, Anavarza Kalesi ve Antik Kenti, Hoşkadem Camisi, bedesten gibi tarihi yerlerden alınan görüntüler, aynı anda uydulardan koordinat alınarak etiketleniyor.
Yetkililer, elde edilen görüntü ve bilgilerin düzenlendikten sonra data olarak dijital ortama aktarılacağını, bilgisayar ve internetten ilgili kurumların ve vatandaşların paylaşımına sunulacağını belirtti. Çalışma ile daha sağlıklı bir kentsel planlama yapılabilmesi, gelişen bilgi sistemleri teknolojisinin etkin şekilde kullanılarak tarih ve kültür varlıklarının korunması ve turizmin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda ile belediye, tapu-kadastro, orman gibi kurumların saha çalışmalarının kolaylaştırılması hedefleniyor.

Çukurova Kalkınma Ajansı'nın desteklediği çalışma ile turizme altlık oluşturacak eserlerin korunması ve tanıtılması, basit altyapı tadilatları ve tabelalandırma çalışmaları ile kültür varlıklarının turistlerin ziyaretine hazır hale getirilerek bölgenin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı sağlanacak. Aynı zamanda, gelişmiş bilgi iletişim teknolojileri aracılığı ile bu yerlerin tanıtımı, daha fazla ziyaretçinin bölgeye çekilmesi ve hizmet sağlayıcılarla buluşmasını kolaylaştırıcı bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısının geliştirilmesini, sektördeki hizmet sağlayıcılar ile yerel işletme sahiplerine eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesini de amaçladığı bildirildi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER