HaberlerGündemKimyasallarla dolu piller, göründüğü gibi masum değil

Kimyasallarla dolu piller, göründüğü gibi masum değil

Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, biten pilin ağızda ezilmemesi, içinin açılmaması ve çöpe atılmaması gerektiğini söyledi. Arna, adeta kimya deposu olan pilin dışardan göründüğü gibi masum olmadığını vurguladı.    Kayseri’de...

Kimyasallarla dolu piller, göründüğü gibi masum değil
Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, biten pilin ağızda ezilmemesi, içinin açılmaması ve çöpe atılmaması gerektiğini söyledi. Arna, adeta kimya deposu olan pilin dışardan göründüğü gibi masum olmadığını vurguladı.

    Kayseri’de gelişigüzel atıldığında insan sağlığı ve doğayı tehdit eden kullanılmış pillerin toplanmasıyla ilgili öğretmen ve okul idarecilerine yönelik bilgilendirme eğitimi verildi. Burada konuşan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Eğitim Koordinatörü Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, atık pillerin mutlaka toplanması gerektiğini söyledi. Bu sebeple eğitimler verdiklerini anlatan Arna, “Amacımız, kullanılan pillerin çöplere atılmadan toplanmasını sağlamak.” dedi.

    Pil içinde sağlık açısından zararlı kimyasal maddeler olduğunu vurgulayan Arna, "Dışarıdan göründüğü kadar masum değiller. Kimya deposu gibidir. Rastgele çöpe, toprağa ve ateşe atarsanız içindeki kimyasallar çevreye karışacaktır. Suya ve toprağa karışan bu kimyasallar yediğimiz balıklar, sebze ve meyveler kanalıyla insan vücuduna geçebilir. Vücuda alınan kimyasallar kalıcı etkiler bırakabilir." şeklinde konuştu.

    Atık pillerin toplanmasıyla ilgili istenen düzeye gelinemediğini belirten Arna, "Bilinç zamanla artıyor. Ancak pillerin büyük bir bölümü hala çöpe gidiyor. Türkiye’de ortalama yıllık 10 bin ton pil kullanılıyor. Biz geçen sene 550 ton civarında topladık." diye konuştu.

    Kullanılmış pillerin toplanması için belediyelerle ortak çalışmalar yaptıklarını anlatan Arna, şu uyarılarda bulundu: “Piller çöpe, ateşe, su kaynaklarına kanalizasyona ve sokağa rastgele atılmamalı. Toprağa gömülmemeli, delinmemeli ve ezilmemeli. Aksi halde bünyesindeki metaller su ve toprağa karışarak sağlığımızı tehdit edebilir. Pillerin serin ve rutubetsiz yerde saklayın. Pilli çalışan cihazlarınızı kalorifer, soba gibi ısı kaynaklarından uzak tutun. Bu şekilde pilin ömrünü uzatabilirsiniz. Akmış pilleri çıplak elle tutmayınız. Şarj edilmeyen pilleri kesinlikle şarj işlemine tabi tutmayın. Aksi takdirde aşırı ısınma, şişme, gaz çıkışı, alevlenme ve hatta patlama görülebilir. Bir cihazı pil takılıyken uzun süreli çalıştırmıyorsanız pilleri çıkartınız. Yeni alınan pilleri kullanıncaya kadar orijinal ambalajında muhafaza edin. Pillerin kesinlikle içlerini açmayınız, delmeyiniz ve ezmeyiniz. Küçük çocukların pillerle oynamasına engel olun.”

    Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, okullarda, zincir ve teknomarketlerde, hastanelerde, muhtarlıklarda, otellerde, ceza evlerinde, kamu kurumlarında, emniyet ve jandarmada, organize sanayi bölgeleri ve TAB’a üye pil ithalatçılarında geri dönüşüm kutuları olduğunu kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER