HaberlerGündemKılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Düş milletin yakasından

Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Düş milletin yakasından

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz teröriste terörist, hırsıza da hırsız deriz" diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a "Düş milletin yakasından." diye seslendi.

Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Düş milletin yakasından

Ankara OSTİM’i ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OSTİM yöneticilerinin merkezin çalışmalarıyla ilgili sunumunu dinledi. Kılıçdaroğlu'na CHP Genel Başkan yardımcıları Selin Sayek Böke, Faik Öztrak ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra il-ilçe, belediye yöneticileri eşlik etti. Kılıçdaroğlu, ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti başkanı gibi konuşmasının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın iradesini beyan etmesinin doğru ama Cumhurbaşkanı etiketiyle bir siyasi parti temsilcisi gibi iradesini beyan etmesini uygun görmediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Yasalara aykırı görüyoruz, doğru değil. Bir partiye doğrudan destek vermek, dolaylı destek vermek Cumhurbaşkanına yakışmaz. Defalarca söyledim yine söylüyorum namus ve şeref kavramı bizim için çok ama çok önemlidir. Bir kişi namusu ve şerefi üzerine yemin etmişse sözünde durmak zorundadır. Hem namusunuz ve şerefiniz üzerine söz vereceksiniz, hem bir siyasal iktidara destek vereceksiniz."

Kılıçdaroğlu gazetecilerden "Lütfen Sayın Cumhurbaşkanıyla ilk karşılaştığınızda şu soruyu sorun. Deyin ki, 'Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı size şu soruyu yöneltiyor. Siz namus ve şeref kavramından ne anlıyorsunuz?' Bu kadar basit. Ben de merak ediyorum namus ve şeref kavramından ne anlıyor acaba?" ifadesini kullandı.

'400’DÜ ŞİMDİ DÜŞÜRMÜŞ, DAHA DA DÜŞÜRECEK'

Erdoğan'ın niçin hedef küçültmüş olabileceği sorusuna CHP lideri Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi: "Daha da düşecek. Bu millet bıktı, bu millet işsiz, bu millet yoksul, bu millet perişan. Emekli geçinemiyor, esnaf alışveriş yapamıyor, siftah yapamıyor. Biz bunların üzerinde duruyoruz, onun derdi başka. Yeter artık. Bu milletin yakasından düşsün. Bu milletin huzura ihtiyacı var. Bu milletin barışa ihtiyacı var. Bu milletin işe, aşa ihtiyacı var. Anneler çocuklarını okula gönderemiyor, sevgiyle gönderemiyor, rahat gönderemiyor, çocuğun cebine harçlık koyamıyor. Türkiye’nin derdi başka, onun derdi başka. Onun derdi sarayında oturmak. Eee? Oturuyorsun zaten sarayında, yeter artık düş milletin yakasından."
 
Kılıçdaroğlu, nükleer santral ihalesinin Cengiz İnşaat'a verilmesi tartışmalarını ise kısaca, "Havuz medyasına herhalde biraz daha katkı yapmıştır. Öyle anlaşılıyor." diye cevapladı.

ERDOĞAN-KOCASAKAL POLEMİĞİ
 
İstanbul Barolar Birliği Başkanı Ümit Kocasakal’ın Erdoğan’ın yüzde 50 ifadesine atıf yaparak, "Ben de yüzde 67’nin temsilcisiyim" şeklindeki polemiği nasıl değerlendirdiği hakkında Kemal Kılıçdaroğlu, "Sayın Ümit Kocasakal neyi söyleyeceğini çok iyi bilen birisidir. Kendisine her konuda destek veririz. Şunun için destek veririz; adaleti savunduğu için, yargıyı savunduğu için, doğruluğu savunduğu için, demokratik, laik sosyal hukuk devletini savunduğu için. Kim bunları savunuyorsa biz onlara destek veririz. Barolar Birliğinin Başkanı da benzer açıklamalar yaptı. İstanbul Baro Başkanı yaşanan bir olay dolayısıyla elinden gelen bütün çabayı göstermiştir. Ne yapsın İstanbul Barosu Başkanı? Ne yapsın? Elinden gelen bütün çabayı göstermiştir. Siz bunu takdir edeceğinize bunu eleştiriyorsunuz. Bu da doğru değil. Asıl burada eleştirilmesi gereken, bunu da çok samimi olarak ifade ediyorum operasyonu düzenleyenlerin beceriksizliği, faillerin üç aşağı beş yukarı polisin, MİT’in takibinde olduğu halde ellerini, kollarını sallayarak İstanbul Adliyesine girmeleri. Terör örgütü mensuplarının yakalanıp asıl failleri belki bulma konusunda çaba harcanması gerekirken savcı dahil üçünün öldürülmesi." cevabını verdi.

'HIRSIZA HIRSIZ DERİZ, TERÖRİSTE DE TERÖRİST DERİZ'
 
Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın 'terörist' açıklaması ile ilgili de şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yine yaptığı açıklamada efendim terör örgütü mensuplarına terörist diyemiyorlar. Hayatımda duyduğum, CHP Genel Başkanı olarak hayatımda duyduğum en saçma şeylerden birisi. Biz eline silah alıp masum insanları öldüren kim olursa olsun, kimliği ne olursa olsun, düşüncesi ne olursa olsun terörist diye damgalarız. Ama biz aynı zamanda devleti soyanları da hırsız olarak damgalarız. Hırsıza hırsız deriz, teröriste de terörist deriz. Herkesin bunu bilmesini isterim." (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Tarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması
SIRADAKİ HABER