HaberlerGündemKadın derneklerinden Erdoğan’a: Kadın ve erkek, eşit haklara sahiptir

Kadın derneklerinden Erdoğan’a: Kadın ve erkek, eşit haklara sahiptir

Çeşitli illerde faaliyet gösteren kadın dayanışma dernekleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Kadın - erkek eşit değildir." sözlerine tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan kadınlar, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söylemi,...

Kadın derneklerinden Erdoğan’a: Kadın ve erkek, eşit haklara sahiptir
Çeşitli illerde faaliyet gösteren kadın dayanışma dernekleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Kadın - erkek eşit değildir." sözlerine tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan kadınlar, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söylemi, Türkiye’nin de imza attığı birçok uluslararası sözleşmede yer alan toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine karşı çıkmaktadır. Türkiye Anayasası’nın 10. Maddesi diyor ki, Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği ve Ordu Kadını Güçlendirme Derneği, Recep Tayyip Erdoğan’ın dün İstanbul'da katıldığı bir programda, "Kadın erkek eşit değildir." söylemine tepki olarak basın açıklaması yaptı.

Yazılı açıklamada, “Zaten Dünya Ekonomik Forumu’nun Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre 142 ülke arasında en sonlarda 125. sırada olan Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söylemiyle cinsiyet eşitliğini sağlamak konusunda bir politika uygulamayacağını, Cumhurbaşkanı’nın ağzından beyan etmiş oldu. Türkiye Anayasası’nın 10. Maddesi diyor ki, ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.’ Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan bu söylemi ile Türkiye Anayasası’nı da ihlal etmektedir." denildi.

Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü beyanatları Türkiye’de 10 yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliği için çaba gösteren kadın hareketinin tüm kazanımlarını yok etmeyi amaçlamaktadır. Bu söylem ayrıca uluslararası insan hakları rejimleri çerçevesinde oluşturulmuş, Türkiye’nin de imzacısı olduğu ve Türkiye Anayasası’nın 90. Maddesi uyarınca kanun hükmünde olan, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) ve İstanbul Sözleşme’ne aykırıdır. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın bu beyanı Türkiye’nin de taraf olduğu 1995 Pekin Deklarasyonu, Pekin +5, Pekin +10, Pekin +15 ve bunlara ilişkin tüm BM Kadının Statüsü Komisyonu (CSW) kararlarına da aykırı bir beyandır. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde günde üç kadın öldürülürken eşitlik olmadan adaletin mümkün olmadığını hatırlatıyoruz. Son yıllarda yüzde 1400 artan kadına yönelik şiddetin önemli bir nedeninin evrensel eşitlik anlayışının bu şekilde reddedilmesi olduğuna inanmaktayız. Aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak eşitlikten ödün vermeyeceğimizi ve eşitliğin bir pazarlık malzemesi değil, demokratik ve evrensel bir hak olduğunu bir kez daha hatırlatıyor ve kadınların neredeyse 100 yıl önce kazandıkları haklarını geri alma hamlesi olarak gördüğümüz bu yaklaşımı kabul etmediğimizi belirtiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER