HaberlerGündemIŞİD'e katılmak için minibüsle Suriye’ye geçmek isteyen 20 kişi Kilis'te yakalandı

IŞİD'e katılmak için minibüsle Suriye’ye geçmek isteyen 20 kişi Kilis'te yakalandı

Genelkurmay Başkanlığı, Kilis Elbeyli ilçesi Aşağıbeylerbeyi köyünde ihbar üzerine icra edilen yol emniyet ve kontrol devriyesi esnasında, bir minibüs içerisinde IŞİD terör örgütüne katılmak amacıyla Suriye’ye geçmek isteyen, toplam 20 kişi yakalandığını bildirdi.

IŞİD'e katılmak için minibüsle Suriye’ye geçmek isteyen 20 kişi Kilis'te yakalandı

Ayrıca Türkiye-Suriye hududunda Alman uyruklu bir vatandaşın yakalandığını, Akçakale hudutlarında ise 2 şahıs ve yanlarında getirdikleri çanta içerisinde5 adet tabanca ve 8 adet boş şarjör ele geçirildiği ifade edildi. TSK’nın internet sitesinden yapılan açıklaya göre; dün (04 Nisan) yaşanan 3 ayrı olayla ilgili şu bilgi verildi: "Türkiye-Suriye hududunda, 1’inci Hudut Alayı (Gaziantep) Ermiş Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Hudut Devriye Timi (HDT) tarafından, sivil bir aracın 2’nci hat yolundan 1’inci hat yoluna intikal halinde olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen bu durum üzerine, HDT tarafından yapılan “DUR” ikazı neticesinde, söz konusu araç yakalanmış, araç içerisinde Almanya vatandaşı bir şahıs yakalanmıştır. Yapılan arama neticesinde, araç içerisinde bir adet fotoğraf makinası, bir adet GPS ve bir adet cep telefonu ele geçirilmiştir. Yakalanan şahıs ve ele geçirilen malzemeler Doğanpınar İlçe Jandarma Komutanlığına teslim edilmiştir. Türkiye-Suriye hududunda, 3’üncü Hudut Alayı (Şanlıurfa) Gültepe Hudut Karakolu sorumluluk sahasında, Hudut Devriye Timi (HDT) tarafından, Suriye’den Türkiye’ye doğru iki şahsın yasadışı giriş yaptığı tespit edilmiştir. Tespit edilen bu durum üzerine, HDT bölgeye intikal etmiş ve şahıslara “DUR” ikazında bulunmuştur. İkaza uyan iki şahıs ve yanlarında getirdikleri çanta içerisinde beş adet tabanca ve sekiz adet boş şarjör ele geçirilmiştir. Ele geçirilen şahıslar ve silahlar Akçakale İlçe Jandarma Komutanlığı’na teslim edilmiştir. Kilis / Elbeyli İlçesi Aşağıbeylerbeyi Köyünde ihbar üzerine icra edilen Yol Emniyet ve Kontrol Devriyesi esnasında, bir minibüs içerisinde DEAŞ Terör Örgütüne katılmak amacıyla Suriye’ye geçmek isteyen, toplam 20 kişi yakalanmıştır."

Üç olayla ilgili adli tahkikat yapıldığı vurgulandı.

OTOBÜSLERLE GİDİP GELDİKLERİNİ SÖYLEMİŞTİ

Geçtiğimiz Cuma günü CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün Meclis'te yaptığı basın toplantısına katılan Alaaddin Ercan adlı bir vatandaş, Ankara Sincan'da ailesinden 21 kişinin IŞİD'e katıldığını ve bunlardan 5 kişinin öldüğünü açıklamışı. Otobüslerle insanların gidip geldiğini ve sınırların açık olduğunu anlatan Ercan, devletin kendisine yönelik tehditlerden dolayı koruma verdiğini söylemişti. Ercan, "Sincan'da insanların beyinlerini yıkıyorlar. Kimse ilgilenmiyor. Kelleme ödül koymuşlar. Öz kardeşlerim beni tehdit ediyorlar." demişti. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Doğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladı
SIRADAKİ HABER