HaberlerGündemİnternete erişim engeli

İnternete erişim engeli

İstanbul Adalet Sarayı’nda Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınmasıyla ilgili görüntü, ses ve fotoğrafların yayınlandığı sitelere erişim engeli getirildi. Siteler arasında Twitter ve Youtube’un da bulunduğu belirtildi.

İnternete erişim engeli

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun, terör savcılığının talebi üzerine kapatma kararı verdi. Kararda, saldırı olayıyla ilgili bazı sitelerde resim, video ve ses kayıtlarının yayınlandığı belirtildi. Bazı yargı ve emniyet mensuplarının görüntülerinin de yayınlandığı kaydedildi. Bu yayınlarla kamu düzeni ve güvenliğini tehlikeye sokacak yorumlar yapıldığı, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçunun işlendiği ifade edildi.
Bu nedenlerle milli güvenliğin ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu görevlileriyle vatandaşların internet ortamında yer alan yasa dışı içerikler nedeniyle mağdur olmaması, hak ve özgürlüklerin muhafaza edilmesi için internet ortamında yayınlanan ve tespit edilebilen 166 internet adresinden öncelikle içerikten çıkarılmasına karar verildi. Tespit edilebilen diğer adreslerden de bu içeriklerin kaldırılmasına karar veren mahkeme, bunun mümkün olmadığı durumda erişimin engellenmesini kararlaştırdı. Teknik olarak erişimin engellenememesi veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellenmesine hükmedildi.

Engellenen siteler arasında Twitter ve Youtube’un da yer aldığı ifade edildi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Güzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vuruldu
SIRADAKİ HABER