HaberlerGündemİHH Başkanı: Doğu ve Güneydoğu’da paralel bir devlet kurulmuştur

İHH Başkanı: Doğu ve Güneydoğu’da paralel bir devlet kurulmuştur

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde paralel bir devletin kurulduğunu söyledi. Yıldırım, "Vergi alınıyor, güvenlik kontrolleri yapılıyor, gayrimenkul alım satımları yasak hale...

İHH Başkanı: Doğu ve Güneydoğu’da paralel bir devlet kurulmuştur
İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde paralel bir devletin kurulduğunu söyledi. Yıldırım, "Vergi alınıyor, güvenlik kontrolleri yapılıyor, gayrimenkul alım satımları yasak hale gelmiş durumda. İnsanlar korkuyor." dedi.

İHH'nın Kürt meselesi ve çözüm süreci ile ilgili gelinen noktaya dair değerlendirme ve tespitlerini içeren, 'Kürt Meselesi ve Çözüm Süreci' başlıklı çalışma raporu, kamuoyu ile paylaşıldı. Raporu açıklayan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Şu anda bölgede ‘paralel bir devlet kurulmuştur. Vergi alınıyor, güvenlik kontrolleri yapılıyor, gayrimenkul alım satımları yasak hale gelmiş durumda. İnsanlar korkuyor. Bir takım devlet yetkilileri ‘doğru değil isteyen gidip orada gayrimenkul alabilir’ diyebilir. Yanına polisi, devlet gücünü verirsin, gidersin tapuya orada zoraki olarak alışveriş yaparsın. Ama ne yazık ki PKK’nın unsurları orada gayrimenkul alım satımını bile çoğu zaman engellemiştir." şeklinde konuştu.

"Okullarda PKK sempatizanlarının dışındaki bütün çalışmalara yönelik yasaklar konulmuştur." diyen Yıldırım, "İmam hatibe giden çocuklar şu an rencide edilmektedir. İmam hatibe gidenlerin aileleri tehdit edilmektedir. Bu paralel yapının da bir an önce bitirilmesi lazım. Eğer barış isteniyorsa bu barışta Kürt halkının bütün temsilcilerinin haklarının korunması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

'HER ŞEYİN 'CEMAAT' OLARAK ANILMASI DOĞRU DEĞİL'

Türkiye’de bir hesaplaşmanın yaşandığını savunan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu hesaplaşma nedir? ‘Cemaat’ adıyla ortaya koydukları bir yapı var’ diyorlar. Bu yapıyı Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya sürdüler’ diyorlar. Ben her şeyin böyle ‘cemaat’ olarak anılmasını doğru bulmuyorum. Yani bütün suç oraya atılıyor. ‘Oraya giden güvenlik güçleri, bölgedeki halkı kullandılar. Halkı harekete geçirdiler, provoke ettiler ve burada bir kaos ortamı olsun hükümet düşsün’ diye. Tamam da geçmişte olduğu gibi o bölgeyi siz bütün art niyetli memurları gönderiyordunuz. Şimdi madem kendinizde bir iç hesaplaşma var. Niye bu insanları oraya gönderiyorsunuz? Gönderdiğiniz insan bunu yaptıysa tek onlar suçlu değil ki. Gönderenler de suçludur."


İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER